Rekord pokořen! McLaren předvedl parádu v boxech

Rekord pokořen! McLaren předvedl parádu v boxech

Velká cena Kataru byla přehlídkou zastávek v boxech a jedna byla přímo ukázková. Mechanici McLarenu si díky své práci vysloužili nový světový rekord, když o dvě setiny vylepšili dosavadní nejrychlejší zastávku Red Bullu.

McLaren se během letošního ročníku zlepšuje opravdu na všech frontách. Úvodní závod sezóny v Bahrajnu by pro papájové monoposty katastrofou. Nováček Oscar Piastri odstoupil po 13 kolech kvůli problémům s elektrickým systémem. Bez trablí nezůstal ani Lando Norris, který absolvoval hned pět zastávek v boxech. Zdá se, že trénink pit stopů se v Bahrajnu mechanikům McLarenu hodil, během Velké ceny Kataru totiž předvedli bleskovou výměnu kol.

Dosavadní světový rekord drželi mechanici z Red Bullu, kteří během Velké ceny Brazílie v roce 2019 stihli pit stop za 1,82 sekundy. Velikost i váha pneumatik se naposledy měnila před sezónou 2022 a mnoho odborníků se shodovalo, že na rekordy v boxech můžeme zapomenout.

Jenže opak je pravdou a rekord padl během Velké ceny Kataru, která byla na pit stopy opravdu bohatá. Bezchybnou zastávku předvedl McLaren s vozem Landa Norrise. Britská stáj zvládla pit stop za 1,80 sekund a vévodí historickým tabulkám.

„Skvělá práce týmu, máme tři pódia v řadě. A kluci předvedli skvělý 1,8vteřinový pit stop,“ usmíval se Norris po závodě, ve kterém si polepšil o sedm pozic až na třetí příčku. Gratulace sdílel na sociálních sítích i výkonný ředitel Zak Brown: „Nový světový rekord! To je důkazem neúnavného tréninku a tvrdé práce našich skvělých mechaniků v boxech. Gratuluji týmu.“

McLaren udělal v průběhu sezóny velký skok vpřed. Lando Norris se od Velké ceny Rakouska pravidelně pohybuje v popředí, nejhůře dojel na osmé pozici v italské Monze. Jeho týmový parťák Oscar Piastri zapsal dvě pódiová umístění v řadě a v sobotním sprintu uhájil vítězství před Maxem Verstappenem.

Britská stáj bude ve zbývajících pěti závodech dohánět 11bodové manko na Aston Martin, který je v Poháru konstruktérů čtvrtý. Na třetí Ferrari mají papájové monoposty ztrátu 79 bodů a oba jezdci se po Velké ceně Kataru shodli, že to už je poměrně hodně.

Na jezdce Ferrari ovšem může útočit Lando Norris, který je sedmý v Poháru jezdců. Brit je pouze 9 bodů za Leclercem, 17 bodů ztrácí na Sainze. Oscar Piastri je s 83 body na deváté pozici.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Denisa Veselá)
Sdílejte na:
Zavřít