Preview VC Ázerbájdžánu: Dva závodní víkendy v jednom

Preview VC Ázerbájdžánu: Dva závodní víkendy v jednom

Formule 1 se přesouvá po netradiční měsíční pauze, která vznikla zrušením Velké ceny Číny, do čtvrté destinace, a to do hlavního města Ázerbájdžánu, Baku, kam jede jako favorit Red Bull v čele s Maxem Verstappenem. Vedení šampionátu se rozhodlo krátce před začátkem víkendu změnit jeho formát. Druhý trénink byl totiž nahrazen spritovým shootoutem a páteční kvalifikace bude určovat pořadí nedělního závodu.

Ázerbájdžán, jenž se nachází v jihozápadní Asii, je největší a nejvíce zalidněná země v oblasti Kavkazu. Na východě je ohraničen Kaspickým mořem, na severu sousedí s ruskou republikou Dagestán, na severozápadě s Gruzií, na západě s Arménií a na jihu s Íránem. V jeho hlavním městě Baku žije přes 2,2 milionů obyvatel. Je obchodním a kulturním střediskem. Mimo to je také největším přístavem v zemi.

Zajímavostí je, že leží uprostřed naftových polí. Název Baku pochází ze starých perských jmen města Bad-kube, což znamená „město, kde vítr fouká“, nebo Baghkuh, což znamená „Boží hora“.

V ulicích hlavního města Ázerbájdžánu se pojede už posedmé, přestože první ročník se nesetkal příliš s nadšením, tak další podniky už nabídly relativně napínavý průběh.

Vítězi jsou pak dva týmy – Mercedes a Red Bull, avšak pokaždé vyhrál jiný jezdec. Premiérový závod na okruhu Baku City Circuit, který se konal pod hlavičkou Velké ceny Evropy, v roce 2016 vyhrál Nico Rosberg v Mercedesu, v sezoně 2017 si tamní trať podmanil red bull Daniela Ricciarda, o rok později triumfoval Lewis Hamilton následovaný týmovým kolegou Valtteri Bottasem. Po roční pauze, kdy byla velká cena zrušena kvůli pandemii koronaviru, stál na stupínku nejvyšším Sergio Pérez. Vloni proťal cílovou pásku jako první jeho parťák Max Vestappen.

Co se týká nejrychlejšího kola, tak to bylo také pokaždé zaznamenáno někým jiným- Rosberg, Vettel, Bottas, Leclerc, Verstappen a Pérez.

Přestože Vettel nevyhrál ani jednou, tak je nejúspěšnějším pilotem v úzkých uličkách Baku. Německý závodník zde dokázal získat nejvíce bodů, a to 75 – s Ferrari dojel druhý v roce 2016 a třetí v roce 2019 a minulý rok dovezl aston martin na druhém místě, v roce 2017 a 2018 dojel pátý. 63 bodů na kontě má Hamilton a Pérez, který vyrovnal Vettelův rekord, když ke dvěma třetím místům (2016, 2018) přidal v roce 2021 ještě vítězství.

Co na jezdce čeká?

Okruh vedoucí ulicemi města je dlouhý 6003 metrů čítající celkem 20 zatáček, které jsou kombinací širokých, otevřených, úzkých a klikatých zákrut. Největší možnost pro předjíždění pak nabízí dlouhá cílová rovinka, na které budou moci jezdci využít DRS a budou zde dosahovat rychlosti 350 km/h. Druhá DRS zóna je na protilehlé rovince mezi zatáčkami 2 a 3. Poté následuje úzká pasáž vedoucí do samého centra města Icheri Sheher.

 

Baku_Circuit.png

Pirelli věří, že  kombinaci měkčích gum C3-C5, je nejlepší volbou pro tamní trať a rovněž očekávají jednozastávkovou strategii.

 

Tyre selections for the 2023 Azerbaijan Grand Prix: White Hard C3, Yellow Medium C4, Red Soft C5. C5 is a mandatory set in qualifying. C3 and C4 are mandatory sets in the race.

Nový formát sprintů

Počínaje Velkou cenou Ázerbájdžánu budou mít sprintové víkendy nový formát. Zatímco pátek zůstane stejný, což znamená, že bude první trénink a kvalifikace, tak sobota bude mít novou podobu. Namísto druhého tréninku bude sprintový shootout a posléze samotný sprint, jehož výsledky neovlivní nedělní závod, do kterého jezdci odstartují dle páteční kvalifikace.

Kdo s koho?

Nizozemský závodník díky vítězství v Austrálii opět poodskočil druhému Sergiu Pérezovi. Mexičan ale nesmí usínat na vavřínech, jelikož třetí Fernando Alonso ztrácí pouhých devět bodů. O páté místo se přetahují Carlos Sainz s Lancem Strolem, oba mají po dvaceti bodech. Také za nimi je to velmi vyrovnané. Na své první body čeká pouze Nyck de Vries, do kterého byly vkládány velké naděje po loňském výkonu v Monze. Ovšem za svým týmovým kolegou Júkim Cunodou zatím značně zaostává.

Do Baku tak míří vozy rakouského nápojového giganta coby favorit. Nejenže si stihl Red Bull vybudovat pohodlný náskok 58 bodů na druhý Aston Martin, tak do Ázerbájdžánu přivezou upravený balíček RB19. Stejný počet bodů jako mezi Pérezem a Alonsem je mezi zelenými vozy a Mercedesem. V lepší zítřky doufá Ferrari, jehož jezdcům se lepí smůla na paty a dohání je pátý McLaren.

 

Pátek 28.4. 1. trénink 11:30-12:30
kvalifikace 15:00-16:00
Sobota 29.4. sprint shootout 10:30-11:14
sprint 15:30-16:00
Neděle 30.4. závod 13:00

Zdroje článku:

Redakce Světformule.cz (Barbora Goldmannová)
Sdílejte na:
Zavřít