Formule 1 představila nový formát sprintových víkendů

Formule 1 představila nový formát sprintových víkendů

Letos nás čeká celkem šest sprintových víkednů. Ovšem těsně před startem víkendu v Baku byl odhalen nový formát, který bude zahrnovat pouze jeden trénink.

V této sezoně jsou naplánované sprinty v Ázerbájdžánu, Rakousku, Maďarsku, USA, Kataru a Brazílii. Doposud vypadala struktura víkendu se sprintem následovně: v pátek se odjel první trénink a kvalifkace, která určila pořadí do sobotního spritnu. V sobotu následoval druhý trénink se sprintem. Ten zase určil startovní rošt pro nedělní velkou cenu.

Ovšem pár dní před velkou cenou v ulicích hlavního města Ázerbájdžánu, Baku, formule 1 odhalila nový formát, který zahrnuje pouze jediný šedesátiminutový trénink v pátek. Po něm jedzci absolvují kvalifikaci, tak jak ji známe.

Sobota bude ale naprosto odlišná. Nejprve závodníci nastoupí do spritnového shootoutu, který je rozdělen do tří částí s povinnou sadou pnemuatik. V první dvanáctiminutovce se bude jezdit na střední specifikaci gum. Druhá část, která bude trvat deset minut, bude opět na žlutě označené sadě a závěrečný osmiminutový segment bude na měkkých pneumatikách. Body získá nejlepší osmička.

V neděli se vozy seřadí podle výsledků z pátku. Penalizace obdržené během FP1 a kvalifikace nebudou mít žádný vliv na průběh soboty, stejně to bude platit také naopak. Jestliže závodník obdrží trest během shootoutu, tak se přenese pouze do spritntu samotného. Ale pokud jej dostane ve sprintu, tak už se to promítne do velké ceny.

Zdroje článku:

Redakce Světformule.cz (Barbora Goldmannová)
Sdílejte na:
Zavřít