Preview Velká cena Mexika: Přepíše v neděli Pérez mexické dějiny motorsportu?

Preview Velká cena Mexika: Přepíše v neděli Pérez mexické dějiny motorsportu?

Sergio Pérez se bude chtít na okruhu Bratří Rodríguezů předvést, jelikož se jedná o jeho domácí Velkou cenu. Minulý rok si dojel pro třetí místo, přičemž se stal prvním Mexičanem na stupních vítězů. Letos bude útočit na další důležitý milník pro Mexiko ve formuli 1 – a to vysněné vítězství. Zatímco jeho týmový kolega Max Verstappen bude útočit hned na několik rekordů.

Mexiko má ve formuli 1 překvapivě také bohatou historii, která sahá až do roku 1962. Tehdy se jel vůbec první závod na okruhu Magdalena Mixhuca, jenž vyhrál Jim Clark a Trevor Taylor. Nicméně, první podnik, který se započítával do šampionátu se konal o rok později, opět jej opanoval Jim Clark na Lotusu.

Přestože v roce 1970 okruh navštívilo rekordních 200 000 diváků, aby se podívali na svého hrdinu Pedra Rodrígueze, byla následně velká cena na několik let vyškrtnuta z kalendáře, neboť v témže roce neukáznění fanoušci naházeli na trať lahve, což zapříčinilo chaos. Švýcarská banka se zaručila, že pro nadcházející zařídí lepší kontrolu diváků. Ale z tohoto plánu po smrti Pedra Rodrígueze sešlo.

V roce 1986 se Mexiko vrátilo už na přejmenovaný okruh na počest místních hrdinů, bratrů Rodríguezových. Vítězem se stal Rakušan Gerhard Berger, který přes nemoc dokázal porazit své soupeře. Ovšem většina z nich se potýkala s problémy s pneumatikami.

Jelikož v únoru 1992 dosáhlo znečištění ovzduší v Mexiku rekordní úrovně, místní vláda zakázala výjezd poloviny vládních aut do ulic. Situace se kvůli tomu, že se Mexiko City nachází mezi horami, nezlepšovala. Okruh prošel kosmetickými úpravami – zpomalení zatáček, zmenšení náklonu v zatáčce Peraltada. Ale stále si jezdci stěžovali na nerovný povrch, kvůli kterému Mansell málem v tréninku boural. Dalším důvodem, proč se tam dalších 11 let nezávodilo, bylo, že Mexico City zažívalo rychlý a nestabilní nárůst obyvatelstva.

Spekulovalo se o návratu už v roce 2006, kdy se měl vybudovat nový okruh nedaleko Cancúnu. Nicméně ještě v témže roce z plánů sešlo, protože se na to nenašli „správní lidé“. Ovšem tehdejší šéf formule 1 Bernie Ecclestone se nechal slyšet, že usiluje o comeback pro sezonu 2009, z čehož ve finále také nic nebylo.

Mexičtí fanoušci se domácí velké ceny dočkali až v roce 2015, kdy zvítězil pilot Mercedesu Nico Rosberg. Další ránou pro Mexičany byla zpráva, že ročník 2019 bude zatím posledním, kdy se královna motorsportu zavítá do Mexico City kvůli nesmyslně vysokému poplatku, který čítal 20 865 dolarů. Avšak na začátku srpna bylo oznámeno, že zůstane Mexiko v kalendáři až do roku 2022, ale pod hlavičkou „Mexico City Grand Prix“ coby poděkování za podporu tamní vládě. V roce 2020 se nakonec kvůli pandemii koronaviru v Mexiku nezávodilo.

Nejúspěšnějšími piloty se třemi vítězstvími je Jim Clark a ze současného startovního pole Max Verstappen. Mezi týmy se nejlépe dařilo Lotusu, který má čtyři triumfy, po třech výhrách má McLaren, Mercedes, Williams a Red Bull.

Co na jezdce čeká?

Okruh se vyznačuje zejména tím, že se nachází  2285 metrů nad mořem, čímž je nejvýše položenou dráhou v kalendáři. Je 4,3 km dlouhý a čítá 17 zatáček. DRS bude možné využít na cílové rovince, mezi zatáčkami 3/4 a 11/12.

 

Mexico_Circuit.png

 

Pirelli opět nominovalo „zlatou střední cestu“ – tedy pneumatiky specifikací C2-C4. Bude zajímavé sledovat strategie, neboť rozsáhlé změny teplot během zapříčiní termální degradaci. Kromě toho budou tamní podmínky náročné především pro motory, ale také na aerodynamiku. Zejména při nižších rychlostech bude lepší mít menší přítlak.

Stejně jako v USA, tak i v Mexiku bude druhý trénink prodloužen o 30 minut na test nových pneumatik pro příští sezónu.

Duo Red Bullu bude mířit na historické milníky

Očekává se, že rakouská stáj bude favorizovat tentokrát domácího Sergia Péreze, který bude chtít zvítězit coby první Mexičan před domácím publikem v historii formule 1. Naopak Max Verstappen se může stát vůbec prvním pilotem, jenž dokázal v jedné sezoně vyhrát 14x a také může překonat celkový počet získaných bodů. Toto prvenství drží Lewis Hamilton, který v sezóně 2019 nasbíral 413 bodů. Verstappen jich má na svém kontě zatím 391. Sice do konce sezóny  zbývají 3 závody, tak už tento víkend, pokud vyhraje, může Brita o tři body překonat.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Barbora Goldmannová)
Sdílejte na:
Zavřít