Preview VC Singapuru: Průkopník nočních závodů je zpět

Preview VC Singapuru: Průkopník nočních závodů je zpět

Po třech letech se vrátil Singapur do kalendáře formule 1. V sezonách 2020 a 2021 byl závod zrušen kvůli pandemii koronaviru. Posledním vítězem je Sebastian Vettel, tehdy ještě reprezentující barvy Ferrari.

Trať Marina Bay byl průkopníkem nočních závodů. Přestože premiérový závod Singapuru se konal v roce 2008, tak historie sahá mnohem dál. V letech 1966-1973 se jezdilo na okruhu Thomson Road, avšak tyto podniky se nezapočítávaly do šampionátu.

Trať nacházející se u přístavu navrhl vrchní architekt okruhů formule 1 Herman Tilke. Debutovou noční show vyhrál Fernando Alonso před Nicem Rosbergem na Williamsu a mclarenem Lewise Hamiltona.

Nejúspěšnějším jezdcem na této dráze je Sebastian Vettel, který dokázal triumfovat hned pětkrát a zároveň je posledním vítězem. O výhru méně má Lewis Hamilton. Mezi týmy se nejlépe dařilo Ferrari a Mercedesu. Obě stáje mají po čtyřech vítězstvích.

Co na jezdce čeká?

Závod na přes pět kilometrů dlouhém okruhu je vypsán na 61 kol a čítá celkem 23 zatáček. Díky své charakteristice a tomu, že se jede pod umělým osvětlením, se řadí k nejnáročnějším podnikům v kalendáři. Jezdci budou moci využít DRS hned třikrát, a to na cílové rovince, mezi zatáčkou 5 až 7 a za 13. zatáčkou.

Výzvou bude také fakt, že se pojede na novém asfaltu. Jelikož se jezdí na běžných silnicích, tak se na okruhu rovněž nacházejí poklopy od kanálů a dělící čáry, což může také stěžovat závodníkům život.

Singapore_Circuit.png

Je očekáváno vysoké opotřebení gum, jelikož zde nebude příliš doprovodných sérií, které by trať „pogumovaly“. Pirelli zvolilo pro Singapur nejměkčí kombinaci specifikací pneumatik C3-C5.

McLaren se speciálním sbarvením

Tradiční stáj z Wokingu přiveze vozy se speciálním „cyberpunk“ sbarvením coby kampaň „Future Mode“, na které spolupracuje s prémiovým partnerem, kryptoměnovou bankou OKX. Kobinézy Daniela Ricciarda a Landa Norisse budou také „cyberpunkové“.

Obrázek

S tímto designem nastoupí i v Japonsku. Oslavují tím návrat královny motorsportu do Asie. V zemi vycházejícího slunce se rovněž závodilo naposledy v ročníku 2019.

Stane se Verstappen šampionem už tento víkend? Nastoupí Albon?

Max Vestappen díky šnůře pěti vítězství řadě míří neohroženě za obajobou titulu. Už tento víkend má matematickou šanci, že bude korunován předčasně.

Na začátku sezony to však vypadalo, že se tentokrát podaří prolomit Ferrari roky smůly a konečně dosáhnout na vytouženou korunku. Po prvních třech podnicích byl totiž Charles Leclerc 46 bodů před Nizozemcem. Ovšem posléze se karty obrátily, když začalo dělat Ferrari pod tlakem chybu za chybou.

Nyní má Monačan už 116 bodů ztrátu, přičemž do konce sezony zbývá pouze šest závodů, včetně jednoho sprintu. K dispozici je stále 164 bodů. Přesto je tu šance, že by mohl být pilot Red Bullu mistrem už v neděli.

V případě, že Verstappen vyhraje a Leclerc bude chtít zůstat ve hře, bude muset skončt alespoň osmý, nebo sedmý, jestliže Verstappen zajede nejrychlejší kolo. Pro úřadujícího mistra světa to tedy znamená, že musí ze Singapuru odjet s náskokem 138 bodů.

Leclercovi ale paradoxně může také pomoci Verstappenův týmový kolega Sergio Pérez, pokud dojede mezi nejlepší trojkou.

Otázkou zůstává také, zda se dokáže stoprocentě zotavit Alexander Albon, který se nezúčastnil Velké ceny Itálie kvůli zánětu slepého střeva. Evidentně ale není stále zcela zdravý, jelikož v promo aktivitách jej zastupuje Logan Sargeant. Nicméně, mladý Američan by jej ale nenahranil. Do kokpitu by nejspíše opět usedl Nyck de Vries.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Barbora Goldmannová)
Sdílejte na:
Zavřít