Preview VC Kanady: Velká zkouška McLarenu

Preview VC Kanady: Velká zkouška McLarenu

Formule 1 po dvou závodech v Evropě opět mizí na severoamerický kontinent. Zatímco loňský rok byl ve znamení Red Bullu, letos jim na paty dýchají další dva týmy. Zlepšující se forma McLarenu z nich dělá kandidáty na pódium, a zapomínat nesmíme ani na Ferrari. Dokáže Charles Leclerc zopakovat výhru z Monaka?

První Velká cena Kanady se odjela již v roce 1961 na okruhu Mosport Park. Tu vyhrál domácí Peter Ryan na lotusu. Závod se tehdy ještě ale nezapočítával do šampionátu. První závod, který se započítal do mistrovství, se odjel až o šest let později, a Mosport Park se střídal s Mont-Tremblantem. Vynechány byly ročníky 1975, 1987 a 2009 a kvůli pandemii koronaviru se závod nekonal ani v letech 2020 a 2021.

Na okruh Gillese Villeneuvea se formule 1 přesunula až v roce 1978. Tehdy se však okruh jmenoval Île Notre-Dame Circuit. Trať byla vybudována na ostrově Notre Dame, který byl uměle vytvořen pro Expo 67, Světovou výstavu. Úvodní velkou cenu na této trati vyhrál Kanaďan a domácí hrdina Gilles Villeneuve, na jehož počest byl okruh po jeho smrti v roce 1982 pojmenován.

Nejúspěšnějšími piloty na této trati jsou Michael Schumacher a Lewis Hamilton, kteří mají po sedmi vítězstvích. Třikrát v Kanadě dokázal triumfovat Nelson Piquet a dvě výhry má na kontě šest závodníků – Pedro Rodríguez, Jacky Ickx, Jackie Stewart, Alan Jones, Ayrton Senna a Sebastian Vettel.

Mezi týmy vede Ferrari se 14 výhrami, přičemž McLaren má pouze o jednu méně. Poté přesně polovičku má Williams. Aktuální nejblížší rival stáje z Maranella Red Bull a německá automobilka Mercedes vyhráli v Kanadě čtyřikrát.

Zajímavostí je, že domácímu jezdci se podařilo dojet na prvním místě pouze jednou, a to právě Villeneuvovi v roce 1978.

Co na jezdce čeká?

Závod na městské trati dlouhé 4.4 km je vypsán na 70 kol. Jezdci se budou muset vypořádat se 14 zatáčkami, přičemž DRS budou moci využít dvakrát, a to na rovince mezi 7. a 8 zatáčkou a mezi 12. – 1. zatáčkou. Jedná se o trať, kde je potřeba nastavený mít spíše nízký přítlak. V závěrečné zatáčce na jezdce také bude čekat známá Zeď šampionů. Kdo ví, třeba některému z šampionů zatopí i letos?

Asfalt na trati byl pro letošní rok obnoven, a taktéž byly i všechny obrubníky. Piloti se tak budou muset sžít s novým povrchem. Ovšem problémy může udělat i počasí. Předpověď hlásí na celý víkend déšť…

Canada_Circuit.png

Pirelli zvolilo pro Kanadu specifikace gum C3-C5. Měkké sady se využívají zejména v kvalifikacích, ty tvrdší pak hrají hlavní roli v závodě. Týmy většinou preferují strategii dvou zastávek, ale povinná je pouze jedna. Pirelli ale velkou změnu neudělalo. Na nejměkčí směsi se jede už potřetí v řadě.

Obrázek

 

Alpine zkouší Doohana

Po ohlášení, že s Alpine již od příštího roku nebude pokračovat Esteban Ocon, se francouzská automobilka rozhodla znovu využít služeb Jacka Doohana. Podle pravidel musí za rok každý tým využít pro dva tréninky služeb nováčka, který nestartoval ve více než dvou velkých cenách.

Jack Doohan, junior Alpinu, již s týmem vyjel na trať čtyřikrát – v roce 2022 a 2023. Na okruh Gillese Villeneuvea se podívá poprvé.

A co Red Bull?

Klesající forma Red Bullu a problémy mimo trať je pronásledují již po několik závodů. Max Verstappen si stěžuje na vůz, který v Monaku nedokázal dostat ani na stupně vítězů, a o problémy není nouze ani na druhé straně garáže.

Red Bull podepsal se Sergiem Pérezem dvouletou smlouvu. Pro mnohé se jednalo o překvapení. Kolísající forma mexického závodníka totiž napovídala spíše tomu, že by Red Bull mohl od příštího roku šáhnout po jiném jezdci. Místo má však Pérez nyní jisté. Ale dokáže se prokázat na trati?

Zkouška pro McLaren

McLaren od minulé sezóny zažívá dobré časy a oba vozy se často objevují v předních řadách. První výhru má za sebou i Lando Norris, který v Miami překonal Maxe Verstappena a Oscar Piastri dokazuje, že i přes mladý věk patří mezi nejlepší piloty. Nová vylepšení zvýšila konkurenceschopnost McLarenu, ale Kanada bude vzhledem k pomalým zatáčkám velkou zkouškou britského týmu.

Podařilo se McLarenu vyřešit všechny problémy?

Pátek FP1 19:30 FP2 23:00
Sobota FP3 18:30 Kvalifikace 22:00
Neděle Závod 20:00

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Kristýna Dytrtová, Helena Chovancová)
Sdílejte na:
Zavřít