Preview VC Japonska: Naváže Ferrari na formu ze Singapuru?

Preview VC Japonska: Naváže Ferrari na formu ze Singapuru?

V Singapuru se Red Bull nečekaně velmi trápil, čehož využili soupeři, především Ferrari. Carlos Sainz dokázal přerušit Verstappenovu vítěznou šňůru, když vyhrál stylem start-cíl. Očekává se však, že v Zemi vycházejícího slunce budou Býci opět „na koni“.

Byť se to nezdá, tak historie závodění v Jižní Asii je opravdu košatá, neboť vůbec první závod se v Japonsku konal v roce 1963. Avšak až o 13 let později se začal započítávat do šampionátu formule 1, tehdy zvítězil pod horou Fuji Mario Andretti v Lotusu. Poté se mezi lety 1978 – 1986 Japonsko z kalendáře vypadlo, přestože se plánoval návrat už pro sezonu 1985 na Suzuku. Ovšem z toho sešlo kvůli stále probíhajícím úpravám okruhu.

Japonští fanoušci se dočkali závodu až o dva roky později. Od té doby se v Suzuce jezdí pravidelně, vyjma sezony 2007 a 2008, kde se velká cena konala ve Fuji, a v roce 2020 a 2021 se velká cena nekonala vůbec kvůli pandemii coronaviru.

Suzuka, která je oblíbená jak mezi diváky, tak i mezi jezdci, se vyznačuje jedním unikátem – jako jediná je navržená tak, že se kříží a vytváří „osmičku“. Původně byla vybudována jako testovací okruh pro Hondu, navrhl nizozemský designér John Hugenholtz. Nejúspěšnějším závodníkem je s šesti triumfy Michael Schumacher. Ze současného pole je to Lewis Hamilton, který svoje první vítězství slavil ve Fuji a další čtyři pak přidal v Suzuce. Mezi týmy se nejlépe dařilo McLarenu s devíti vítězstvími, o dvě méně má Ferrari.

Co na jezdce čeká?

Závod na 5,8 kilometrů dlouhé dráze je vypsán na 53 kol. Začíná esíčky a po průjezdu vracečkou se jezdci dostávají do úseku zvaného Spoon (lžíce). Za ním následuje rovinka, která je ukončená zatáčkou 130R. Tato zatáčka je velmi rychlá, jezdí se téměř na plný plyn. Její název plyne z poloměru této zatáčky (tj. 130 metrů). DRS bude možné využít pouze jednou, a to na cílové rovince.

Japan_Circuit.png

 

Do Suzuky Pirelli přiveze specifikace gum C1-C3, přičemž na všechny tři tréninky dostanou jezdci jednu sadu navíc v rámci vývojového programu nové směsi C4.

17-JP23-Preview-EN

Stroll se vrací, Ricciardo nadále na marodce

Lance Stroll během kvalifikace na Velkou cenu Singapuru tvrdě havaroval. Závod musel vynechat, protože byl po nárazu otřesen. Ovšem do Suzuky se vrací v plné síle. Zatímco na marodce nadále zůstává Daniel Ricciardo, kterého obstojně zastupuje Liam Lawson. Mladý Novozélanďan dělá pěkné vrásky na čele domácímu hrdinovi Júkimu Cunodovi, kterého dokáže prorážet.

Včelí zatáčka

Pro Sebastiana Vettela byla Suzuka vždy srdcovkou, proto se rozhodl tento rok tamní okruh navštívit. Ve druhé zatáčce spolu s celým startovním polem postavil včelí úly a obrubníky jsou nyní žlutočerné.

SUZUKA, JAPAN - SEPTEMBER 21: The F1 community pose for a photo with Sebastian Vettel to launch the

Red Bull bude mistrem, jestliže…

Po pro Red Bull hororovém Singapuru může být právě Suzuka tím rozhodujícím podnikem, co se týká zisku titulu. Jsou dva scénáře, při kterých může být korunován. První možností je, že získá více bodů než Mercedes a nebo, že zabrání Ferrari, aby získalo o 24 bodů více.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený SvětFormule.cz (@svetformule)

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Barbora Goldmannová)
Sdílejte na:
Zavřít