Preview VC Austrálie: Ricciardův domácí závod je zpět!

Preview VC Austrálie: Ricciardův domácí závod je zpět!

Formule 1 se po dvouleté pauze vrací zpět do australského Melbourne. Jako lídr tam jede Ferrari v čele s Charlesem Leclercem a Mercedes v naději, že se jeho forma zvedne. Posledních pár závodů na tamní trati byly pro domácího hrdinu Daniela Ricciarda smolné. Ovšem vzhledem k výkonům McLarenu se zřejmě nedají očekávat žádné zázraky ani tentokrát.

Austrálie je nedílnou součástí formule 1 už několik desítek let, avšak kvůli pandemii koronaviru na dva roky z kalendáře vypadla. Nyní se domácí závod Daniela Ricciarda vrací, ale není úvodním podnikem sezony jako tomu bylo zvykem. Tento rok se jedná o třetí závod. Rodák z Perthu již absolvoval v Melbourne osm velkých cen, ale většinou jej pronásledovala smůla a ještě se mu nepodařilo na domácí půdě zvítězit ani získat pódium. Nejblíže k tomu byl v roce 2014, když dojel na druhém místě. Následně byl ale diskvalifikován. Nejlépe dojel na čtvrtém místě.

Kosmetické úpravy a rekordní počet DRS zón

Trať prošla kosmetickými úpravami, namísto bývalých 16 zatáček se budou muset jezdci popasovat se 14, neboť šikana (zatáčky 9/10) byla odstraněná. Rozšířené pak byly zatáčky 1, 3, 6, 13 a 15. Okruh o délce 5.275km absolvují 58x, přičemž budou dosahovat maximální rychlosti 330 km/h. 

Poprvé budou jezdci moci aktivovat DRS hned čtyřikrát, což je nejvíce v historii, a to na cílové rovince, mezi zatáčkami 2 / 3, 8 / 9 a 10 / 11.

Obrázek

Pirelli zvolilo pro VC Austrálie sady C2, c3 a C5.

Kdo s koho?

Do Albert Parku jede coby lídr Ferrari v čele s Charlesem Leclercem, avšak v těsném závěsu je jeho týmový kolega Carlos Sainz. Úřadujícím šampionům z Mercedesu patří průběžné druhé místo s jednobodovým náskokem na třetí Red Bull. ‚Honey Badger‘ jede domů s nulou na kontě a na předposlední příčce šampionátu jezdců. Do druhého Aston Martinu usedne dvouzávodové absenci Sebastian Vettel, který v úvodních dvou velkých cenách chyběl kvůli pozitivnímu testu na Covid-19.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Barbora Goldmannová)
Sdílejte na:
Zavřít