Preview VC Miami: Formule 1 míří do města hazardu

Preview VC Miami: Formule 1 míří do města hazardu

Premiérová Velká cena Miami je pátým podnikem sezony. V čele tabulky je stále Charles Leclerc s Ferrari. Avšak Red Bull jim začíná šlapat na paty a McLaren se začíná dostávat z bídné formy z úvodu sezony.

Miami bude 11 lokací v Americe, která bude hostit závod formule 1. V roce 2018 byly odhaleny plány na zbrusu novou trať v USA, přičemž premiéra byla naplánována na rok 2019. Nicméně po komplikacích s plány na výstavbu PortMiami se přesunula výstavba k Hard Rock Stadium, kde se mělo poprvé závodit v roce 2020. Došlo však k dalšímu odkladu a do Miami se tedy podívá královna motorsportu až letos.

Přístav s „umělou vodou“

Okruh je dočasný, jelikož se jedná o závod v ulicích města. Miami International Autodrome je 5,41 km dlouhá dráha čítající celkem 19 zatáček. Po první zatáčce následuje nespočet dlouhých, táhlých zatáček. Možnost pro předjíždění pak budou mít jezdci zejména při nájezdu do 11. zatáčky. Kromě toho se budou potýkat se změnami nadmořské výšky, a to především mezi zatáčkami 13 a 16, kde je nerovný terén. A  šikana naopak povede do kopce a na výjezdu dojde ke klesání. Dále bude obsahovat tři rovinky, přičemž druhá rovinka povede přes 203. ulici, na níž bude navazovat vlásenka ze zatáček 17, 18 a 19. DRS bude možné aktivovat třikrát. Na plný plyn se pojede přibližně 58 procent kola, přičemž závod je vypsán na 57 okruhů.

Obrázek

Zajímavosti je pak „přístav“ na vnitřku sedmé zatáčky, který je vytvořený uměle. Voda pod jachtami je totiž nakreslená, jelikož nebylo povolení jet okolo skutečné vody.

Pneumatiky vybírány pomocí simulace

Jelikož se jedná o zbrusu novou trať, na které monoposty formule 1 doposud nejezdily, tak muselo Pirelli volit kombinaci obutí pomocí simulace. Nakonec vybrali konzervativní variantu, a to specifikace gum C2, C3 a C4.

Obrázek

Do Miami jede jako lídr šampionátu Charles Leclerc s náskokem 27 bodů na druhého Maxe Verstappena, který vyhrál poslední Velkou cenu Emilia Romagna. Třetí Sergio Pérez pak na Nizozemce ztrácí dalších pět bodů. Také v Poháru konstruktérů se Red Bull dotahuje na první Ferrari, na které ztrácí pouhých 11 bodů.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Barbora Goldmannová)
Sdílejte na:
Zavřít