Preview VC Kanady: Bude pro Latifiho domácí závod tím posledním?

Preview VC Kanady: Bude pro Latifiho domácí závod tím posledním?

Formule 1 se znovu přesouvá za ‚louži‘, tentokrát do Kanady, kde se budou chtít ukázat před domácím publikem Lance Stroll a Nicholas Latifi. Zatímco pro Latifiho to bude první velká cena Kanady, tak Stroll pojede na tamním okruhu už počtvrté. Ovšem zraky se kromě obou jmenovaných budou upírat také na čelo startovního pole. Zejména pak na Ferrari, kterému se poslední podnik v Ázerbájdžánu vůbec nepodařil.

Premiérová Velká cena Kanady se odehrála již v roce 1961, kterou vyhrál na okruhu Mosport Park domácí Peter Ryan na Lotusu. Tehdy se ale závod ještě nezapočítával do šampionátu. První závod, jež se započítával do mistrovství, se odjel až o šest let později. Posléze se Mosport Park střídal s Mont-Tremblantem. Na námi známý okruh Gillese Villeneuva se kolotoč formule 1 přesunul až v roce 1982. Trať byla vybudována na ostrově, který byl uměle vytvořen pro Expo 67. Přesto, že má velmi košatou historii, tak byly vynechány ročníky 1975, 1987, 2009 a kvůli pandemii koronaviru se závod nekonal ani v letech 2020 a 2021.

Nejúspěšnějšími piloty jsou Michael Schumacher a Lewis Hamilton, kteří mají po sedmi vítězstvích. Třikrát dokázal triumfovat Nelson Piquet a dvě výhry má na kontě šest závodníků – Pedro Rodríguez, Jacky Ickx, Jackie Stewart, Alan Jones, Ayrton Senna a Sebastian Vettel.

Mezi týmy vede Ferrari se 14 výhrami, přičemž McLaren má pouze o jednu méně. Poté přesně polovičku má Williams. Aktuální nejbližší rival stáje z Maranella Red Bull vyhrál v Kanadě v sezoně 2013 a 2014.

Zajímavostí je, že domácímu jezdci se podařilo dojet na prvním místě pouze jednou, a to právě Villeneuvovi v roce 1978.

Je letošní Velká cena Kanady pro Latifiho prvním a zároveň i posledním závodem na domácí půdě?

Šestadvacetiletý rodák z Montréalu je ve formuli již třetí sezonu, avšak jeho výkony mají sestupnou tendenci namísto toho, aby se zlepšoval. V posledních závodech kupí jednu chybu za druhou a Alexanderovi Albonovi absolutně nestačí. Vedení týmu s Latifiho počínáním není vůbec spokojeno, proto se poohlíží po nějaké náhradě. Před několika dny se začaly množit spekulace, že by jej mohl již v Kanadě nahradit rezervní pilot Alpinu Oscar Piastri. Tyto zvěsti jsou zřejmě z části pravdivé. Latifi si nejspíše udrží sedačku do konce sezony, avšak příští rok by jej nahradil právě Australan.

Druhý domácí miláček je Stroll, který pojede v Quebecu počtvrté, přičemž jeho nejlepším umístěním bylo deváté místo v barvách Williamsu.

Co na jezdce čeká?

Závod na trati dlouhé 4.4 km je vypsán na 70 kol. Jezdci se budou muset vypořádat se 14 zatáčkami, přičemž DRS budou moci využít dvakrát, a to na rovince mezi 7. a 8 zatáčkou a mezi 12. – 1. zatáčkou. Jedná se o trať, kde je potřeba nastavený mít spíše nízký přítlak.  Pirelli tentokrát zvolilo kombinaci pneumatik C3-C5.

 

 

Canada_Circuit.png

09-CA-Preview-EN

Red Bull v čele s Maxem Verstappenem navýšili svůj náskok na druhé Ferrari poté, co Italové odjeli z Ázerbájdžánu s prázdnou, jelikož závod nedokončil Charles Leclerc ani Carlos Sainz. Skvělou formu rakouské stáje pak podtrhl druhý Sergio Pérez.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Barbora Goldmannová)
Sdílejte na:
Zavřít