Piastri prozradil, co se naučil během první sezóny v F1

Piastri prozradil, co se naučil během první sezóny v F1

Jezdec McLarenu Oscar Piastri si loni užil úspěšnou premiérovou sezónu ve formuli 1 a prozradil, v čem se zlepšil poté, co studoval týmového kolegu Landa Norrise.

Oscar Piastri prozradil klíčový faktor, který se naučil při loňském závodění s Landem Norrisem v McLarenu. Piastri zažil úspěšnou premiérovou sezónu ve formuli 1, v níž se dvakrát umístil na pódiu a zároveň získal pole position a následné vítězství ve sprintu v Kataru. Australan byl v průběhu sezóny předstižen Norrisem, nicméně Piastriho úsilí stačilo k tomu, aby mu byla prodloužena smlouva až do roku 2026.

Piastri vstoupil do sezóny s dobrou pověstí po úspěšné juniorské kampani. Dvaadvacetiletý jezdec se však musel přizpůsobit životu ve formuli 1, která je pro něj o něco těžší než všechno, v čem dosud závodil.

Piastri přiznal, že znalost týmu jeho zkušenějšího stájového kolegy Norrise byla pro jeho vlastní začlenění přínosem: „Vždycky je dobré se učit, když vidíte, jak jezdí jiní lidé. Bylo příjemné poznat letos Landa (Norrise – pozn. red.) na trati i mimo ni. Během své kariéry jsem měl vždy různé týmové kolegy a je vždy zajímavé vidět, jak s ním jezdí a jak si s ním poradí různými způsoby. Vidět, jak Lando řídí vůz, jak komunikuje s týmem a jak je tlačí k tomu, aby byli lepší, to vše pro mě byla dobrá zkušenost a mám pocit, že jsem se z toho poučil. Vždycky jsou věci, které se můžete naučit od svých týmových kolegů. Žádný jezdec nikdy nebude jezdit úplně stejně jako jiný. To, jak komunikuje s týmem, pro mě bylo opravdu poučné. Jsem rád, že jsem se od něj mohl učit.“

Piastri si musel dát závodní pauzu, když v roce 2022 skončil jako rezervní jezdec Alpine. Poté, co přešel k plnohodnotnému řízení formule 1 u McLarenu, uvedl, že si musel zvyknout na řadu věcí, které se výrazně lišily od jeho zkušeností z juniorských kategorií.

„Určitě jsem se toho během své první sezóny hodně naučil, a to napříč všemi oblastmi, jak na trati, tak mimo ni. Na trati to pro mě byla vzrušující nová výzva závodit v novém šampionátu s novým týmem proti spoustě nových lidí. Na trati bylo největší výzvou a největší lekcí naučit se, proti jakým novým jezdcům závodím a jaké jsou nové okruhy.“

„Mimo trať je to zvýšená pozornost médií a zapojení fanoušků, které je velmi odlišné od juniorských kategorií. Bylo to vzrušující. Občas to bylo náročné, ale mít takovou podporu je velmi vzrušující. Zájem médií je mnohem větší, než jaký jsem zažil předtím. Stejně jako celý program. Rok 2023 byl rozhodně nejrušnějším rokem mého života. Naučit se vyrovnat s tím, že jsem tak dlouho na cestách, byla zajímavá výzva. Poznávání spousty nových zemí a nových okruhů bylo zábavné. Získal jsem spoustu nových dovedností,“ dodal Oscar Piastri.

Sdílejte na:
Zavřít