Massa znovu podal žalobu na FIA a FOM

Massa znovu podal žalobu na FIA a FOM

Bývalý F1 jezdec Felipe Massa podal žalobu na Mezinárodní automobilovou federaci FIA, marketingové vedení formule 1 (FOM) a na akcionáře Bernieho Ecclestonea kvůli skandálu „Crashgate“ při Velké ceně Singapuru v roce 2008.

Brazilec Felipe Massa vyčerpal všechny možnosti, aby dosáhl anulování výsledku závodu v Singapuru v roce 2008, což by zvrátilo jeho těsnou porážku v boji o titul. Šlo o incident, kdy Fernando Alonso získal pro Renault vítězství, ale ukázalo se, že určití lidé z týmu vymysleli plán, podle kterého měl Alonsův týmový kolega Nelson Piquet junior úmyslně havarovat, aby aktivoval safety car a tým tak získal výhodu.

Massa měl nakročeno k triumfu v prvním závodě F1 v Singapuru. Po nepovedené zastávce v boxech s tankovací hadicí se mu však nepodařilo bodovat, a nakonec obsadil druhé místo Lewis Hamilton v McLarenu.

Massa chtěl podniknout právní kroky na základě údajného rozhovoru, který tehdy poskytl Bernie Ecclestone a v němž podrobně uvedl, že v té době existovaly důkazy pro vyšetřování závodu. Zatímco Ecclestone později popřel, že by to řekl, Massovi zástupci loni v říjnu oznámili, že FIA a FOM povolily prodloužení vyšetřování o jeden měsíc.

Dlouhá řada pokusů o to vyhrát soudní spor nyní dostala další zvrat, když Massaův právní tým potvrdil, že u londýnského vrchního soudu byla podána žaloba na příslušné strany. „Pan Massa se domáhá prohlášení, že FIA porušila své předpisy, když neprodleně nevyšetřila havárii Nelsona Piqueta juniora při Velké ceně Singapuru 2008, a že nejednala správně,“ uvádí se v prohlášení brazilské advokátní kanceláře Vieira Rezende Advogados. „Pan Massa by ten rok vyhrál šampionát jezdců. Pan Massa rovněž požaduje náhradu škody za značnou finanční ztrátu, kterou utrpěl v důsledku selhání FIA, na němž se podíleli i pan Ecclestone a FOM. Pokusy o vyhovující řešení byly neúspěšné, a tak panu Massovi nezbylo než zahájit soudní řízení.“

Další postup Massy souvisí s obviněním, že se prezident FIA Mohammed Ben Sulayem podílel na zrušení trestu uděleného Alonsovi v minulé sezóně. Španěl přišel o umístění na stupních vítězů při Velké ceně Saúdské Arábie 2023, když se Aston Martin údajně dotkl jeho vozu při zastávce v boxech dříve, než bylo povoleno. Stejný zdroj také tvrdil, že se Ben Sulayem snažil zabránit schválení okruhu Las Vegas Strip Circuit pro pořádání zahajovacího závodu.

V prohlášení se dále uvádí: „Nedávné události samozřejmě ukazují, že otázky transparentnosti a integrity ve formuli 1 jsou stále aktuální, a je jasné, že je třeba vážně pracovat na obnovení její důvěryhodnosti a dlouhodobé budoucnosti.“

Sdílejte na:
Zavřít