Komentář k Hamiltonovi: Nemyslitelné se stalo skutečností

Komentář k Hamiltonovi: Nemyslitelné se stalo skutečností

1. února 2024 se zapíše jako den, kdy nastalo první překvapení sezóny, aniž by monoposty vyjely na trať. A přestupovou bombou je právě Lewis Hamilton, který již několikrát prohlásil, že chce svoji kariéru ukončit v Mercedesu. Ale nic netrvá věčně a sedminásobný mistr světa překvapivě míří do Maranella.

Kolem desáté hodiny ranní se začaly šířit spekulace, že Lewis Hamilton tentokráte již doopravdy podepsal s Ferrari. Již několikrát v minulosti tyto spekulace proběhly médii, ale nikdy nebyly od důvěryhodných zdrojů a většinou byly z Itálie. Tentokráte je to ovšem jiné. Spekulace přišly hlavně z Velké Británie od anglických novinářů, to už něco naznačovalo. A právě Sky Sports byl prvním důvěryhodným médiem, které prohlásilo, že Lewis Hamilton podepsal smlouvu s Ferrari od roku 2025.

Moje první reakce? Nemyslitelné se stalo skutečností… A myslím, že stejně reagoval celý svět a je otázka, kdo byl více překvapený. Jestli Carlos Sainz, který se touto cestou dozvěděl, že Ferrari s ním nepočítá anebo Toto Wolff, který se podle zákulisních informací o odchodu sedminásobného mistra světa věděl pouze několik hodin dopředu. Co to vlastně značí?

Jak jsem už zmínil na začátku, Lewis Hamilton několikrát prohlásil, že chce svoji kariéru ukončit v Mercedesu. Co se od té doby vlastně změnilo? Sedminásobný mistr světa tyto slova prohlašoval v době, kdy byl na vrcholu a bojoval o vítězství. Brit naposledy vyhrál VC Saudské Arábie v dnes již epické sezóně 2021, kdy až poslední závod rozhodl o mistrovi světa. Lze debatovat, že to bylo kontroverzně, ale to není předmětem tohoto článku.

Od té doby se Stříbrné šípy trápí… Špatně zvolený koncept monopostu, který se tým z Brackley, rozhodl opustit až po dvou sezónách i přesto, že Lewis Hamilton urgoval, že je to špatný směr, mohl být prvním náznakem nespokojenosti. Mercedes rovněž už naznačoval, že v budoucnosti počítá s jinými (mladšími) jezdci, což se nelze divit, ale mohlo to podkopat důvěru britského šampiona.

Mezitím se ve Ferrari zásadně změnila situace, jako šéf italské stáje byl konečně jmenován Frédéric Vasseur, který zná Lewise Hamiltona z juniorských kategorií. Francouzský šéf začal s přestavbou Ferrari, kdy například se změní vedení strategie, které v posledních letech bylo slabinou italské stáje. Zároveň Frédéric Vasseur začal najímat inženýry od Mercedesu a Red Bullu. Jelikož hodně z těchto lidí je na nucené dovolené a u Ferrari začnou pracovat až na monopostu pro sezónu 2025, je zde příležitost, že se týmu z Maranella konečně podaří dát všechny klíčové aspekty dohromady. Navíc prezident Ferrari John Elkann se netajil, že chce přivést velké jméno do týmu.

Špatná forma Mercedesu a lákání od Ferrari s Frédéricem Vasseurem jako šéfem nakonec Lewise Hamiltona přesvědčilo. Devětatřicetiletý Brit se tak pro sezónu 2025 přesune do Ferrari, kdy ho čeká pravděpodobně poslední výzva jeho kariéry, kterou před ním nezvládli jeho soupeři v podobě Fernanda Alonsa a následně Sebastiana Vettela. Přivést Ferrari zpátky na vrchol.

Čtvrteční reakce Mercedesu svědčí o tom, že Stříbrné šípy na tuto možnost nebyly vůbec nachystané. Urychlené schůzky, žádná reakce na sociálních sítích, vyhlášení tiskové konference ve 20:00 našeho času – vše ukazuje na to, že Lewis Hamilton všechny v Brackley naprosto překvapil.

Britský jezdec nemá co ztratit, je sedminásobný mistr světa, překonal několik rekordů a pokud vyhraje titul Ferrari a rekordně po osmé v kariéře by se stal šampionem, překoná legendárního Michaela Schumachera a pravděpodobně hodně lidí následně uzná, že je nejlepším pilotem, který kdy ve formuli 1 byl. To vše ukáže jen čas.

Jeho velký idol Ayrton Senna se do Ferrari nestihl dostat, on tak učiní a pokusí se navázat na úspěšnou éru Michaela Schumachera a získat si srdce tifosi.

Podaří se mu to? Těžko říci, ale osobně si myslím, že Ferrari pozvedne a hodně zaměstnanců Mercedesu s Lewisem Hamiltonem se přesune do Maranella. A jak jednou pronesl Sebastian Vettel: „Každý je fanouškem Ferrari. I když říkají, že nejsou, tak jsou fanoušky Ferrari.“ A jeho slova se právě potvrdila.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Jan Fridrich)
Sdílejte na:
Zavřít