Kdy začne McLaren vítězit? Brzy to nebude, vzkazuje Norris

Kdy začne McLaren vítězit? Brzy to nebude, vzkazuje Norris

Andrea Stella věří, že vítězství přijdou, ale Lando Norris se před Velkou cenou Číny rozpovídal o tom, kdy bude jeho tým vyhrávat závody. Jako vždy dostali novináři velmi upřímnou odpověď, v brzké době s tím prý nemají fanoušci počítat.

Jediným týmem, který letos doplnil Red Bull a Ferrari na stupních vítězů byl McLaren. Stalo se tak díky Landu Norrisovi, který si pro svou první letošní bednu dojel ve Velké ceně Austrálie. Je to však zatím jediná trofej, kterou britský tým letos dokázal získat. Na druhou stranu se dokázal odpoutat od Mercedesu a Aston Martinu, v Poháru konstruktérů se nachází v území nikoho, osamostatněn na třetí pozici, ale pořád jsou za námi pouze čtyři závody.

Andrea Stella se nedávno vyjádřil k tomu, zda má McLaren na to, aby letos slavil vítězství ve velké ceně. „Proč bychom nemohli vyhrát? Nechci znít arogantně, ale když vidím čísla, fakta a nasazení všech v McLarenu, tak budeme tvrdě pracovat pro to, aby se to podařilo.“ Naposledy však McLaren slavil v září roku 2021, kdy získal dokonce double během Velké ceny Itálie. Tehdy stál na nejvyšším stupínku Daniel Ricciardo, hned vedle něj pak Lando Norris.

Lando Norris reagoval na slova svého šéfa během čtvrtečních tiskových konferencí před Velkou cenou Číny: „Určitě nepřijdou vítězství brzy. Myslím, že můžeme vyhrát, když budeme ve správný čas na správném místě a když vylepšíme náš monopost tak, jak potřebujeme. Zatím jsme pořád na stejném místě, za Red Bullem a Ferrari, trošku před dalšími dvěma týmy.“

Norris zároveň naznačil optimismus, že za určitých okolností by vítězství mohla přijít: „Známe naše slabiny, víme, co potřebujeme zlepšit a když to zlepšíme, tak si myslím, že můžeme vyhrát nějaké závody a být konkurenceschopní i vůči těm dvěma týmům před námi. Ale to je jen co by kdyby. Musíme tvrdě pracovat, abychom monopost zlepšili v určitých oblastech, což pro nás bylo v posledních letech těžké. Ale pokud to dokážeme, tak věřím, že můžeme mít několik dobrých závodů.“

Zároveň královna motorsportu přijíždí na okruh, kde se pět let nezávodilo. Týmy čeká jediný trénink a hned poté sprintový program. Jak Norris vidí šance svého McLarenu? „Pravděpodobně nebudeme tak vysoko, jako v Suzuce, takový je náš odhad. Určitě jsme šťastní, jak jsme sezónu odstartovali. V kvalifikaci jde o těsný souboj s Aston Martinem a Mercedesem, minule jsme byli velmi těsně před Ferrari, ale myslím, že pořadí je stále jasně dané. V závodech jsme odvedli dobrou práci, ne tak dobrou jako Red Bull a Ferrari, ale jsme před dalšími dvěma týmy, takže myslím, že jsme v dobré pozici. V roce 2019 pro nás okruh v Šanghaji nebyl dobrý, ale od té doby se hodně věcí změnilo. Jsem trochu optimistický, že můžeme mít dobrý víkend,“ prozradil britský jezdec.

Čtyřiadvacetiletý jezdec však zdůraznil, že profil trati není pro McLaren příliš ideální. „Jsou tam dlouhé zatáčky, jako ta první, takové pro nás nejsou vůbec dobré. Máme pár nápadů, které chceme vyzkoušet, abychom to zlepšili, ale víme, že tohle je jedna z našich největších slabin,“ přiznal. „V kvalifikaci se to možná ztratí, ale v závodě to pro nás bude problém.“

Závodní víkend startuje v pátek brzy ráno tréninkem a sprintovým rozstřelem. Samotný sprint je na programu v sobotu v pět hodin ráno, o čtyři hodiny později startuje kvalifikace na hlavní závod. Velká cena Číny odstartuje v neděli v devět hodin ráno středoevropského času.

Sdílejte na:
Zavřít