Jordan chce zpět tým Toro Rosso

Jordan chce zpět tým Toro Rosso

Bývalý týmový šéf Edmund Jordan urguje, aby se tým Visa Cash App RB vrátil k identitě Toro Rosso. Také ho znepokojuje fakt, že letos ve formuli 1 nevidíme žádné nováčky.

Momentální světoví šampioni na startovním roštu mají od roku 2006 dva týmy. Po odkoupení stáje Minardi přejmenovali tým z Faenzy na Toro Rosso a vytvořili tak odrazový můstek pro juniorské talenty Red Bullu, před jejich přechodem do hlavního týmu. Touto strategií prošli mistři světa Sebastian Vettel a Max Verstappen, a další klíčoví jezdci jako Daniel Ricciardo, Carlos Sainz a Alexander Albon.

Tým se v roce 2020 přejmenoval na AlphaTauri podle značky oblečení. V letošním roce prošel tým další změnou jména, a to na Visa Cash App RB ve snaze stát se něčím víc než jen juniorským týmem Red Bullu.

Od roku 2021, kdy se v týmu objevil Júki Cunoda, se v týmu neobjevil jiný stálý talent a známý majitel týmu formule 1 Jordan Grand Prix, Edmund Jordan si v podcastu Formula For Success stěžoval, že se na startovním roštu nenachází žádný nováček. Také vyzval Red Bull, aby svůj B-tým přejmenoval zpět na Toro Rosso: „Přál bych si, aby to bylo pořád Toro Rosso, protože nikdy nezapomenu, jak vyhráli s Vettelem Monzu (v roce 2008 – pozn. red.). To je dostalo na jinou úroveň. Stačí se zamyslet nad skvělými jezdci, kteří odtamtud přišli. Toro Rosso pro mě bylo největší juniorskou velmocí – v mnoha ohledech vedle Jordanu – která dává mladým jezdcům příležitost a nechává je létat: narostou jim křídla, naučí je létat a posunou je na další úroveň. To jsem si užíval.“

„Vzpomínám si, jak jsem mluvil s Franzem Tostem (bývalý šéf týmu Toro Rosso – pozn. red.), který pracoval pro Jordan – a já si ho nesmírně vážil – a on mi vyprávěl, jakou radost měl, když viděl tyto mladé jezdce procházet jejich kariérou a posouvat se do samotného Red Bullu. Samozřejmě jsme viděli, co se stalo s Maxem, viděli jsme, co se stalo s Vettelem – jen si sečtěme počet mistrovství světa, které tito dva získali. Oni vzešli z tohoto týmu. Myslím, že je znepokojující, že tam letos nejsou žádní nováčci.

Sdílejte na:
Zavřít