Jak získal Lando Norris svoje první pódiové umístění?

Jak získal Lando Norris svoje první pódiové umístění?

Britský pilot, ve službách McLarenu, se poprvé ve své kariéře umístil na pódiové pozici v F1. Těžil z penalizace Lewise Hamiltona, který obdržel 5 sekund – ty se připočetly až v cíli. Lando Norris dokázal stáhnout ztrátu na obhájce mistra světa až v třetím sektoru posledního kola. Následně jsme mohli vidět oslavující mechaniky McLarenu. Jak se mu to podařilo?

Vše začalo v 61. kole, kdy po restartu závodu zaútočil Alexander Albon na Lewise Hamiltona ve čtvrté zatáčce. Na výjezdu došlo ke kontaktu a britsko-thajský jezdec skončil ve štěrku, zatímco pilot Mercedesu pokračoval na druhé pozici (incident připomínal podobnou situaci ze závěru GP Brazílie 2019).

Situaci začali okamžitě prošetřovat komisaři a v 66. kole vydali verdikt, že Lewis Hamilton dostal penalizaci v podobě 5 sekund připočtených v cíli závodu. O kolo později obdržel „z ničeho nic“ stejnou penalizaci i Sergio Pérez, který překročil rychlost v boxové uličce.

Lando Norris dostal přes vysílačku informaci, že Mexičan má trest. V 69. kole dokázal ve třetí zatáčce úspěšně předjet monopost Racing Pointu.

V té době ztrácel na Lewise Hamiltona 5,5 sekundy. Až nyní se pilot McLarenu dozvěděl o tom, že jeho krajan má penalizaci a do konce závodu zbývala dvě kola.

Na začátku 70. kola Lando Norris ztrácel 6,2 sekundy. Lewis Hamiton začal tlačit na vedoucího Valtteriho Bottase. Tady podle některých udělal Mercedes chybu, protože mohl dát příkaz, aby se jezdci prohodili. Lewis Hamilton by si tak mohl vyjet dostatečný náskok na čtvrtého Landa Norrise.

Při nájezdu do posledního kola pilot McLarenu ztrácí 5,5 sekundy a obhájce titulu mistra světa stále dotírá na svého týmového kolegu. První sektor zajede lépe Lewis Hamilton a rozdíl se zvýší dokonce až na 5,9 sekundy. Pak už je ale vůz Landa Norrise rychlejší a po druhém sektoru je ztráta 5,3 sekundy. Vše rozhodne třetí sektor.

Pod 5 sekund se Lando Norris dostane až na výjezdu z deváté (předposlední) zatáčky, kdy je rozestup 4,9 sekundy. Brit následně protne cílovou čáru, zajede nejrychlejší kolo závodu. Rozdíl mezi ním a Lewisem Hamiltonem je 4,802 tisícin sekundy. V garáži McLarenu se začalo slavit. Lando Norris si vybojoval extra bod navíc, a hlavně se poprvé podíval na stupně vítězů ve formuli 1…

 

Navíc mladý pilot jasně ukázal, že nezapomněl, jak se slaví se šampaňským.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Jan Fridrich)
Sdílejte na:
Zavřít