Historie v Monze se opakuje! Gasly vyhrál s AlphaTauri

Chaotickou VC Itálie vyhrál Pierre Gasly, druhý skončil Carlos Sainz a na třetím místě se umístil Lance Stroll. Černý scénář nastal pro fanoušky Ferrari, protože ani jeden pilot nedokončil závod – Sebastian Vettel přišel o brzdy a musel odstoupit už v 7. kole, Charles Leclerc havaroval v Parabolice ve 25. kole. Giovinazzi a Hamilton dostali penalizaci v podobě 10 sekund stop and go – oba jezdci zajeli do boxů, když byla zavřená boxová ulička.

Počasí na okruhu v Monze – teplota trati 43°C a teplota vzduchu 27°C.

Přehled zbývajících pneumatik u jednotlivých jezdců.

Pirelli ukázalo předpokládané strategie.

Valteri Bottas otestoval limity tratě při cestě na startovní rovinku.

Poslední závod pro Claire Williams.

Fanoušky Ferrari čekal náročný závod.

Společný padesátý závod pro Hondu a AlphaTauri.

Williams se taky rozloučil se svým vedením.

Chrám rychlosti v celé své kráse.

Mercedes vysekl poklonu Tifosi.

Sekundy před startem.

Lewis Hamilton si udržel vedení, start se povedl Carlosu Sainzovi, který se dostal na druhou pozici. Valteri Bottas se postupně propadal.

Pořadí po 1. kole: Hamilton, Sainz, Norris, Pérez, Ricciardo, Bottas.

Valteri Bottas hlásil týmu, že má asi defekt nebo něco podobného. Z druhé pozice se propadl na sedmou.

Pořadí v 5. kole se na čele nezměnilo.

Opakovaný záběr z prvního kola – kontakt mezi Gaslym a Albonem.

Černý scénář pro fanoušky Ferrari. Sebastian Vettel přišel o brzdy a projel první šikanu přes výběhovou zónu. Němec odstoupil ze závodu v 7. kole.

Takhle si Sebastian Vettel nepředstavoval svůj závod.

Ještě jeden pohled na Sebastiana Vettela.

V 10. kole se pořadí na čele nezměnilo. Lewis Hamilton měl pohodlný náskok v podobě šesti sekund.

Valteri Bottas měl evidentně problém s autem, protože se nedokázal držet Daniela Ricciarda. Problém byl v přehřátém monopostu.

McLaren poprvé od VC Velké Británie 2014  měl oba monoposty v top 3.

Alexander Albon dostal penalizaci v podobě pěti sekund.

Valteri Bottas nadával na motorové módy. Konkrétně uvedl:“ Je to vtip.“

První pilot v boxech byl Charles Leclerc, který zajel v 18. kole. Přezul na tvrdou sadu pneumatik.

V 19. kole odstavil svůj monopost Kevin Magnussen těsně před nájezdem do boxů. Dánský pilot jen oznámil, že se něco pokazilo. Byla vyvěšena pouze žlutá vlajka a po chvíli vyjel na trať safety car.

V boxech se ukázal Lewis Hamilton, který obul středně tvrdou sadu pneumatik. Dále se tam objevil Antonio Giovinazzi, nasadil tvrdou sadu pneumatik. Carlos Sainz zůstal na trati a posunul se do vedení.

Charles Leclerc dostal informaci, že je uzavřena boxová ulička.

Pozor! Antonio Giovinazzi a Lewis Hamilton byli vyšetřováni, protože zajeli do boxů, když byla zavřená ulička.

Na konci 22. kola byla boxová ulička otevřena a všichni zamířili do boxů. Zároveň bylo oznámeno, že safety car zajede do boxů.

Pořadí ve 23. kole: Hamilton, Stroll, Gasly, Giovinazzi, Räikkönen a Leclerc.

Restart závodu si pohlídal Lewis Hamilton. Charles Leclerc se dostal na čtvrtou pozici.

Safety car! Charles Leclerc havaroval v Parabolice! Monačan byl v pořádku. Na výjezdu dostal přetáčivý smyk a nedokázal ho ustát a vyletěl z tratě.

Červené vlajky! Ve 26. kole byl přerušen závod. Komisařům dokonce rozbité auto Leclerca spadlo z jeřábu.

Ředitelství závodu vytvořilo evidentně velký zmatek, protože se diskutovalo, kdy se uzavřela boxová ulička. Rozhodující byl LED panel v zatáčce Parabolica, kde blikalo červené světlo.

Penalizaci dostali Hamilton a Giovinazzi v podobě 10 sekund stop and go. Oba jezdci zajelo do boxů, když byla zavřená boxová ulička.

Na boxové zídce Mercedesu se bouřlivě diskutovalo kvůli trestu pro Hamiltona. Britský pilot byl asi u ředitelství závodu, aby pochopil svoji penalizaci.

Závod byl restartován v 16:20. Podle článku 41.4 lze během přerušení vyměnit pneumatiky.

Doktoři potvrdili, že Charles Leclerc byl v pořádku.

Pozor! Restartování závodu proběhne v podobě pevného startu.

Jediný, kdo nestavěl, byl Lance Stroll. Nicméně může vyměnit pneumatiky díky přerušení.

Ještě jedno video ohledně trestu pro Hamiltona.

Hamilton a Giovinazzi musí absolvovat trest do tří kol.

Příprava na restart.

Pořadí před startem: Hamilton, Stroll, Gasly, Räikkönen, Giovinazzi, Sainz, Norris, Bottas, Latifi a Ricciardo. Všichni mají nové sady pneumatik.

Restart se povedl Hamiltonovi. Na druhé pozici byl Gasly a třetí Räikkönen. Lewis Hamilton okamžitě zamířil do boxů, aby si odsloužil penalizaci. Propadl se na poslední pozici.

Pořadí ve 30. kole: Gasly, Räikkönen, Giovinazzi, Sainz, Stroll, Norris.

Na konci tohoto kola zajel do boxů Giovinazzi, aby si odsloužil penalizaci. Zároveň skončil Max Verstappen kvůli technickým problémům.

Carlos Sainz předjel Kimiho Räikkönena a posunul se na druhou pozici.

Ve 35. kole bylo pořadí: Gasly, Sainz, Räikkönen, Stroll, Norris a Bottas. Stroll se dokázal dostat před finského pilota a posunul se na třetí pozici. Na konci kola předjel Fina i Lando Norris.

I Bottas se dostal před Räikkönena.

Pořadí na začátku 40. kola: Gasly, Sainz, Stroll, Norris, Bottas, Ricciardo.

V AlpheTauri byli pořádně nervózní.

Lewis Hamilton ztrácel 23 sekund na Pierra Gaslyho.

Pořadí ve 45. kole: Gasly, Sainz, Stroll, Norris, Bottas, Ricciardo.

Lewis Hamilton se dostal na desátou pozici.

Gasly měl vítězství velice blízko.

Napětí by se dalo krájet.

Chrám rychlosti dobyl Pierre Gasly, který získal své první vítězství v kariéře. Druhý skončil Carlos Sainz a třetí Lance Stroll.

Čtvrtý se umístil Lando Norris, následovaný Valtterim Bottasem. Šestý v cíli se umístil Daniel Ricciardo, sedmý byl Lewis Hamilton. Osmý dojel Esteban Ocon. První desítku uzavřeli Daniil Kvjat a Sergio Pérez.