George Russell: Inspirujeme se z předchozích generací vozu

George Russell: Inspirujeme se z předchozích generací vozu

Mercedes už je v plném proudu s přípravami monopostu pro příští ročník. George Russell prozradil, že se provádí důkladné porovnání aut z minulých let, aby v továrně přišli na to, co jim zaručí úspěch.

Německá značka dosáhla ve formuli 1 největší úspěchy po roce 2014. Tehdy opanoval ročník Lewis Hamilton a za ním skončil v Poháru jezdců Nico Rosberg. Od té doby získali jezdci Mercedesu sedmkrát po sobě titul mistra světa, šestkrát slavil Hamilton, jednou Rosberg. Pohár konstruktérů získala stáj dokonce osmkrát po sobě, když šňůru natáhla až do sezony 2021.

V loňském roce však německou stáj ovlivnila změna technických pravidel a přišel propad až na třetí pozici v tabulce konstruktérů za Red Bull a Ferrari. Zároveň se Mercedes z vítězství ve Velké ceně radoval pouze jednou, George Russell dokázal opanovat závod v Brazílii.

Ačkoliv se Stříbrné šípy oproti loňsku zlepšily, musí smeknout před dominantním monopostem Red Bullu, který nedává konkurenci žádnou šanci.

Britský jezdec George Russell poodhalil, že v týmu probíhají rozsáhlá zkoumání, proč byla předchozí generace vozů tak úspěšná a proč přišel výkonnostní propad. Tyto výzkumy by měly pomoci lépe vyvinout charakteristiky auta pro příští rok.

„Myslím, že na charakteristikách pro příští rok pracujeme opravdu tvrdě. Hodně se díváme na to, jak vypadaly předchozí generace vozů Mercedes v letech slávy. Používáme to jako inspiraci, protože to byl zjevně jeden z nejlepších vozů v historii. Takže nám to dalo nějaké vodítko a ukázalo nám to, kam se musíme snažit směřovat,“ přiznal Russell.

Někdejší jezdec Williamsu letos za svým týmovým kolegou zaostává. S Hamiltonem prohrává ve vzájemné bilanci kvalifikací poměrem 5:7, ještě větší rozdíl je v závodech, Russell byl lepší pouze třikrát. Zároveň je v Poháru jezdců dělí 49 bodů, společně však drží druhou pozici s gigantickou ztrátou 256 bodů na vedoucí Red Bull. Na třetí Aston Martin má Mercedes k dobru 51 bodů.

„Zatím to byla sezona dvou polovin. Řekl bych, že prvních šest závodů bylo opravdu silných. Dalších šest závodů už tolik ne. Mám v hlavě několik myšlenek, proč tomu tak je, určitě tam bylo poměrně hodně nevyužitých příležitostí v této sezóně, a to z různých důvodů. Někdy jsem doplatil na své vlastní chyby, jindy přišlo selhání auta, například v Austrálii. To všechno mě stálo hodně bodů,“ zhodnotil první část sezony 2023.

„Ale i když víme, že nebojujeme o první místo v Poháru konstruktérů, tak se snažíme maximálně uspět. To se nám poměrně daří,“ přiznal rodák z King’s Lynn. Jeho týmový kolega již dříve přiznal, že se Mercedes bude snažit udržet druhou pozici před konkurencí.

Russell se v Poháru jezdců díky dobrému závodu v Belgii dostal před Sainze na šestou pozici. Před něj však poskočilo Ferrari Charlese Leclerca, který dojel v posledním závodě před letní přestávkou na stupních vítězů.

Sdílejte na:
Zavřít