Frédéric Vasseur věří ve FIA, Zak Brown by změnil pravidla

Frédéric Vasseur věří ve FIA, Zak Brown by změnil pravidla

Šéf týmu Ferrari Frédéric Vasseur si je jistý, že FIA bude i nadále dohlížet na partnerství Red Bullu a AlphaTauri ve formuli 1 a že oba týmy budou chtít v roce 2024 prohloubit vzájemnou spolupráci. Jiní jako například Zak Brown, ale nesouhlasí s šéfem italské stáje a obávají se partnerství dvou týmů vlastněných Red Bullem.

Red Bull Racing a AlphaTauri jsou vlastněny společností Red Bull GmbH, přičemž první z nich sídlí v Milton Keynes ve Velké Británii a druhá ve Faenze v Itálii. Oba týmy mají mnoho společných vazeb a AlphaTauri je ještě více prohlubuje s aerodynamickým oddělením Red Bullu v anglickém Bicesteru, kde přejímá koncepci návrhu inspirovanou modelem RB19 a hodlá na svém voze pro rok 2024 používat co nejvíce dílů od Red Bullu (např. zavěšení, převodovku), jak to umožňují současné předpisy.

Frédéric Vasseur se vyjádřil, že situaci považuje za “ zvláštní“, ale uznává, že FIA ji zatím zvládá dobře.

„Myslím, že musíme kontrolovat, co týmy dělají se svými juniorskými týmy, což možná není to správné slovo. Pro mě to není správná cesta, protože pro mě Toro Rosso, AlphaTauri nebo Minardi, nevím, co bude dál! Je pravda, že to, co dělají společně (s Red Bullem – pozn. red.), je zvláštní situace se dvěma týmy vlastněnými stejnou společností. Ale FIA to zatím dokázala zvládnout a jsem si jistý, že to zvládne i v budoucnu,“ řekl Vasseur.

Zatímco Francouz je v otázce Red Bullu a AlphaTauri rozpačitý, i když si je jistý, že FIA má vše pod kontrolou, jiní s ním nesouhlasí. Generální ředitel McLarenu Zak Brown opakovaně vyjádřil pochybnosti o tom, zda je spravedlivé mít dva týmy formule 1 pod stejným vlastníkem, a v nedávném dopise nepřímo zmínil Red Bull a AlphaTauri.

Brown ve svém dopise vyzval tvůrce pravidel, aby se zaměřili na „pravidla, která v současné době mají vliv na nestrannost mezi soutěžícími“, přičemž hlavní pozornost chce věnovat vlastnickým vazbám.

„Například většina ostatních velkých sportů zakazuje vlastnictví dvou týmů v rámci jedné ligy kvůli zřejmému potenciálnímu poškození soutěže. Je to nezdravá situace, protože to ovlivňuje rozhodování na trati i mimo ni. Ať už se jedná o přístup k většímu množství dat, sdílení komponentů/personálu, nebo dokonce o vliv na strategické hlasování, není to v duchu předpisů,“ řekl Američan.

Generální ředitel McLarenu již dříve uvedl, že vztah Red Bullu a AlphaTauri je třeba přehodnotit, a ve svém dopise se domnívá, že sdílení dílů a dat je v rozporu s duchem spravedlivosti ve sportu.

„Je důležité postavit se za nezávislost, soutěž a spravedlnost a rád bych viděl změny v předpisech, které by zajistily, že v budoucnu zabrání šíření vlivu z jednoho týmu do druhého prostřednictvím strategických aliancí a zejména prostřednictvím vlastnických vztahů. Formule 1 by měla být věrná své značce a každý tým, kromě dodávání pohonných jednotek, by měl být na sobě zcela nezávislý. Věřím, že fanoušci formule 1 všeobecně věří ve spravedlnost v soutěži a rovné podmínky a odmítli by jakékoliv kroky, které by ohrožovaly skutečného ducha soutěžení ve formuli 1. Částečné sdělování informací, sdílené vlastnické modely a strategická spojenectví v rámci sportovní struktury formule 1 budou pouze podkopávat víru fanoušků ve spravedlivou a nelítostnou soutěž,“ uvedl Brown.

 

Sdílejte na:
Zavřít