Brownovi se nezdá spojenectví Red Bullu a AlphaTauri

Brownovi se nezdá spojenectví Red Bullu a AlphaTauri

Ředitel McLarenu Zak Brown se nechal slyšet, že má velké obavy ohledně spojenectví týmů Red Bull a AlphaTauri. Myslí si, že je třeba, aby se tento problém v budoucnu řešil.

Koncem sezóny 2023 přišla AlphaTauri se sérií novinek a v Poháru konstruktérů se vyšplhala z posledního na osmé místo. Mezitím Red Bull na svůj vůz od srpna nepřinesl žádné významné novinky. AlphaTauri se podařily zlepšit i slabší stránky Red Bullu, a jejich soupeři začali zvažovat, jak vysoko se sesterský tým Red Bullu dokáže vyšplhat a zda sdílení zdrojů může vyčerpat Red Bullu již tak omezený čas na testování v aerodynamickém tunelu.

Šéf Red Bullu Christian Horner sice vyvrátil domněnku, že by byla porušována jakákoliv pravidla, a FIA provedla kontrolu, zda se pravidla dodržují, Zak Brown z McLarenu má ohledně spojenectví dvou týmů stále velké obavy.

Otázka za milion, na kterou nikdo z nás nezná odpověď, jak brzy odepsali letošní vůz? Víme, že jsme překonali ostatní ve vývoji a víme, že jsme zmenšili mezeru k Red Bullu, ale nikdo z nás neví: zastavil Red Bull a my jsme ho jen dohnali, nebo ještě vyvíjeli?“ řekl v rozhovoru pro Motorsport.com.

Týmy mohou uzavírat „technické aliance“ za účelem odkupu určitých komponentů (v současné době asi nejvýznamnější je vztah mezi Haasem a Ferrari). Toho se bojí právě i Brown. „Také máme velké obavy ze spojenectví mezi AlphaTauri a Red Bullem. Myslím, že je to něco, co je třeba v budoucnu řešit,“ myslí si Zak Brown. Obavy, že Red Bull a AlphaTauri překročili pomyslnou hranici podpořil i fakt, že se personál AlphaTauri stěhoval z Faenzy do Velké Británie, aby využili jejich aerodynamické vybavení v Bicesteru.

Jsou to dva týmy se společným vlastníkem, což v jiných sportech není. Mohlo by to Red Bullu prospět mnoha různými způsoby. Existuje důvod, proč stěhují spoustu svých lidí z Itálie. Jak řekl Helmut Marko, udělají naprosto všechno pro to, aby z existence obou týmů měli prospěch. Chápu to, protože tak to říkají pravidla. Ale myslím, že je potřeba se podívat na to, jak ve sportu řídíme technické aliance,“ myslí si Brown.

Sdílejte na:
Zavřít