Fanoušci Ferrari se dočkali, Leclerc vyhrál v Monze

V Itálii dokázal první pozici ubránit Charles Leclerc, druhý skončil Valtteri Bottas a na třetím místě se umístil Lewis Hamilton. Ferrari vyhrálo na Monze po devíti letech. Ředitelství závodu udělilo několik penalizací včetně Sebastiana Vettela, který dostal smyk v první části závodu.

V Monze bylo pod mrakem – teplota vzduchu necelých 21°C a teplota tratě 34°C.

Fanoušci měli jasno, koho by chtěli vidět na stupních vítězů. Kimi Räikkönen nakonec odstartuje z boxové uličky.

Ještě jeden speciální záběr na Monzu.

Počet jednotlivých sad pneumatik, které měli jezdci k dispozici pro závod.

Charles Leclerc si dokázal udržet první pozici po startu.

Naopak jeho týmový kolega Sebatian Vettel se propadl o jednu pozici za Nica Hülkenberga, ale na hlavní rovince se dokázal probojovat zpět.

Pořadí po prvním kole: Leclerc, Hamilton, Bottas, Vettel, Hülkenberg, Ricciardo. Max Verstappen byl v boxech, kde mu mechanici vyměnili pneumatiky a přední křídlo. Z opakovaného záběru se ukázalo, že Nizozemec nedobrzdil do první zatáčky.

Ve 3. kole proběhl tvrdý souboj mezi Albonem a Sainzem. Monopost Red Bullu se ocitl mimo trať.

Pořadí po 5. kole: Leclerc, Hamilton, Bottas, Vettel, Ricciardo a Hülkenberg.

V 6. kole udělal jezdeckou chybu Sebastian Vettel (dostal smyk) a při návratu na trať narazil do Lance Strolla. Němec musel do boxů a vrátil se na poslední místo. Kanaďan se propadl na jedenáctou pozici. Komisaři začali vyšetřovat daný incident.

V 10. kole bylo pořadí: Leclerc, Hamilton, Bottas, Ricciardo, Hülkenberg, Sainz.

Sebastian Vettel dostal penalizaci v podobě 10 sekund stop and go. Propadl se opět na poslední místo a ztrácel už jedno kolo.

Lance Stroll dostal trest v podobě průjezdu boxy za nebezpečný návrat na trať.

V 15. kole bylo pořadí: Leclerc, Hamilton, Bottas, Ricciardo, Hülkenberg, a Sainz.

Další penalizaci dostal Alexander Albon, který získal výhodu a proto dostal trest v podobě 5 sekund.

Lewis Hamilton hlásil týmu, že Charles Leclerc je rychlejší než on.

Ve 20. kole zastavil v boxech Lewis Hamilton, nasadil středně tvrdé pneumatiky. Ferrari okamžitě reagovalo a ptalo se Leclerca, jaké chce pneumatiky.

O kolo později zastavil Monačan u svých mechaniků a dostal tvrdé pneumatiky. Jezdec Ferrari se vrátil před Hamiltona.

Kimi Räikkönen dostal stejnou penalizaci (10 sekund stop and go) jako Sebastian Vettel.

Ve 22. kole bylo pořadí: Bottas, Ricciardo, Hülkenberg, Leclerc, Hamilton a Sainz.

Charles Leclerc byl pod obrovským tlakem, ale Hamilton se nedokázal dostat před Monačana. Brit musel vyjet mimo trať. Následně Charles Leclerc dostal černo-bílou vlajku (napomenutí za defenzivní stopu).

Valtteri Bottas zamířil na konci 27. kola do boxů a obul středně tvrdé pneumatiky. Propadl se na čtvrté místo. Carlos Sainz odstavil svůj monopost na výjezdu z boxů, měl špatně upevněné pravé přední kolo.

Byl aktivovaný virtuální safety car (VSC). Ve 29. kole byl závod opět resetován.

Lewis Hamilton stále tlačil na Charlese Leclerca. Daniil Kvjat odstavil svůj vůz za první šikanou – technický problém. Opět aktivovaný VSC. Daniel Ricciardo zastavil v boxech. Po odklizení monopostu Toro Rosso se znovu závodilo.

Souboj mezi bývalými kolegy.

Ve 33. kole bylo pořadí: Leclerc, Hamilton, Bottas, Ricciardo, Hülkenberg, Giovinazzi.

Lewis Hamilton hlásil svému inženýrovi, že by chtěl více výkonu. Monačan udělal ve 36. kole v první šikaně chybu, ale dokázal si udržet vedení. Zkrácení tratě v podání Charlese Leclerca byl komisaři zaznamenán, ale trest nebyl udělen.

Ke dvojici Leclerc/Hamilton se pomalu začal přibližovat Valtteri Bottas.

Ve 40. kole bylo pořadí: Leclerc, Hamilton, Bottas, Ricciardo, Hülkenberg a Albon.

Ferrari mělo oproti Mercedesu vyšší rychlost na rovinkách.

Ve 42. kole Lewis Hamilton probrzdil v první šikaně a předjel ho jeho týmový kolega Valtteri Bottas. Fanoušci Ferrari se na tribunách radovali.

Sebastian Vettel na konci 42. kola zajel do boxů a vrátil se na patnáctou pozici na středně tvrdých pneumatikách.

Valtteri Bottas měl o sedm kol čerstvější pneumatiky než Monačan.

Ve 45. kole bylo pořadí: Leclerc, Bottas, Hamilton, Ricciardo, Hülkenberg a Albon.

Kevin Magnussen odstoupil ve 45. kole. Finského pilota se snažil povzbudit jeho inženýr, který prohlásil: „Valtteri toto je tvoje vítězství.“

Lewis Hamilton měl mezitím problémy s pneumatikami.

Ve 49. kole zastavil v boxech Lewis Hamilton, nasadil nejměkčí pneumatiky. V 51. kole udělal menší chybu Valtteri Bottas v první šikaně, Charles Leclerc se na chvíli vzdálil.

V posledním kole Bottas ztrácel na Leclerca 0,7 desetin sekundy.

Mezitím zajel Lewis Hamilton nejrychlejší kolo.

Charles Leclerc dokázal ubránit první pozici a fanoušci Ferrari mohli slavit vítězství po dlouhých devíti letech. Druhý byl Valtteri Bottas a na třetím místě se umístil Lewis Hamilton.

Na čtvrtém a pátém místě skončili jezdci Renaultu. Šestý byl Alexander Albon. Sergio Pérez vybojoval sedmou pozici. Po startu ze zadní části startovního pole dojel na osmém místě Max Verstappen.

První desítku uzavřeli Antonio Giovinazzi a Lando Norris. Jezdcem dne se stal Charles Leclerc.

Fanoušci Ferrari vytvořili neuvěřitelnou atmosféru na hlavní rovince.