F1 by měla „okořenit“ sprintový formát, navrhuje Sainz

F1 by měla „okořenit“ sprintový formát, navrhuje Sainz

Jezdec Ferrari, Carlos Sainz, věří, že by měla formule 1 zapracovat na změnách sprintového víkendu, aby okořenily současný formát. Poprvé v loňské sezóně se odjely tři sprinty. Také v letošní sezóně jsou naplánovány tři sprintové závody, z toho jeden se odjel minulý týden v italské Imole.

Tento formát představuje kratší sobotní závod, který stanoví pořadí na startovním roštu v nedělní Velké ceně. Tradiční kvalifikace se odjede už v pátek a vytvoří pořadí do sobotního sprintu.

V roce 2023 budeme moci vidět více takových víkendů. Na nedávném zasedání komise F1 společně s týmy podpořily zvýšení počtu sprintových víkendů na šest v průběhu roku.

Nicméně Sainz říká, že lze udělat více pro okořenění formátu a zároveň naznačuje, že současná víkendová rutina je pro jezdce velmi dlouhá, především kvůli množství závodů.

„Je to něco, co probíráme s FOM a FIA k možnému ‚okořenění‘ sprintového víkendu,“ říká Sainz.

„Myslím, že to má dobrý potenciál. Samozřejmě s klasickými víkendy směřujeme k většímu počtu závodů. Ale z nějakého důvodu jsme tento rok nečekali, že se čtvrtek a pátek stane pro jezdce delší. Množství styků s médii, kterým čelíme každý den a množství času, který trávíme na trati se schůzkami a dalšími činnostmi, se hodně zvýšila, a přesto směřujeme k vyššímu počtu závodů.“

„Řekněme, že budeme muset najít cestu, jak to zvládat efektivněji,“ dodal jezdec Ferrari.

Sdílejte na:
Zavřít