Druhý závod F3: Caldwell s anglickým klidem k vítězství

Druhý závod F3: Caldwell s anglickým klidem k vítězství

Druhý závod formule 3 v Barceloně rozhodly především nehody v první šikaně. Charouz Racing System tam ztratil dva vozy: Sargeantův hned v prvním kole, Fittipaldiho, když Brazilec sahal po vítězství. Později se na stejném místě srazili i Nannini s Haugerem a tak zdědil zlatý pohár Angličan Ollie Caldwell.

Výsledek dopoledního závodu, dle kterého se prvních 12 postavilo ke startu odpoledne v opačném pořadí, vyvolal na tvářích pamětníků možná spokojený úsměv: První tři místa totiž okupovali Fittipaldi, Schumacher a Nannini. Ze sportovního hlediska ovšem realita vypadala poněkud smutněji. Vnuk Emersona Fittipaldiho, Enzo, u Charouz Racing Systemu podepsal teprvě před deseti dny a kvůli chybějícím zimním testům proto do sezony nevyrazil právě výrazně. Fílius Ralfa, David Schumacher během prvního závodu ztratil mnoho pozic, a nakonec ani nebodoval, takže v Barceloně zatím také nepřesvědčil. No a výkon synovce Alessandra, Mattea Nanniniho stačil dopolende jen na jediný bodík…

Odpolední favorité tedy stáli o něco dál vzadu: junioři Renaultu, Red Bullu a Mercedesu – Victor Martins, Dennis Hauger a Frederik Vesti – číhali hned za „trojicí velkých jmen“. Také Charouzova jednička Logan Sargeant, chtěl z 9. startovní pozice vydatně zvýšit své bodové konto, které si dnes tak úspěšně „založil“.

Roman Staněk předvedl dopoledne jen bledý závod, ve kterém se zrcadlila relativně beznadějná16. startovní pozice odpoledne, třetí pilot Charouz Racing Systemu, Reshad de Gerus na body z 20. místa asi ani nemyslel.

Poleman Fittipaldi, který letos pojede paralelně k FIA F3 i v juniorské třídě US IndyCarů, vyrazil velmi dobře a prvním esíčkem po rovince za sebou provedl Schumachera, Nanniniho a Martinse. Již po několika sekundách závodu ovšem Brazilec zůstal jedinou nadějí českého týmu: Novalak rozpáral spoilerem dopolednímu vítězi Smoljarovi zadní pneumatiku, ten ztratil kontrolu nad vozem a vrazil do Sargeanta, načež oba letěli z dráhy…

Enzo Fittipaldi sice vypadá jako dítě ze základní školy, je ovšem zkušený racer a po 4 kolech neutralizace odhadl i restart na výbornou. A nejen to: Sérií rekordních kol se snažil setřást Schumachera ze závětří, ještě než ředitelství povolilo použití DRS.

Nepodařilo se a v USA narozený Enzo měl po osmi kolech pět hladových konkurentů bezprostředně za sebou. Přesně o polovinu závodu neměl šanci, když se Schumacherova Trident-Dallara vynořila ze závětří a převzala první místo. Fittipaldi se ale ještě nevzdával a i když mu na záda dýchali nebezpečný Nannini  s Haugerem, vyvýjel tlak na Schumachera. 8 kol před cílem vjeli při boji o vítěztsví do první zatáčky bok po boku, Brazilcův vůz při tom rozhodila jízda po obrubníku, bílý vrazil do modrého – a Němec letěl do bariéry. Ani Fittipaldi nemohl dlouho pokračovat. První pozici převzal Nannini před Haugerem, Caldwellem a Martinesm. Dále vzadu Roman Staněk postoupil díky těmto událostem na 14. pozici.

Po následujícím restartru udržel Nannini agresivního Haugera dovedně za sebou.  Dvě kola před cílem ovšem následovalo v první šikaně další „Grande Casino“: Hauger se díky DRS usadil vedle Nanniniho, oba ale nebyli ochotni ustoupit, což – podobně jako v případě Fitipaldiho se Schumacherem – skončilo střetem. A znovu s katastrofálním výsledkem pro oba zúčastněné…

V čele se tedy ocitl Angličan Ollie Caldwell (Prema). Victor Martin (MP) ale ještě měl jedinou přílěžitost zopakovat „divadlo první šikany“ potřetí: v posledním kole tam tedy znovu vjely dva vozy vedle sebe a – tentokrát se vše obešlo bez kolize, protože Francouz „ustoupil“ a smířil se s druhým místem před Vestim, Novalakem, Colletem a Edgarem.

Pro 19letého Olivera Caldwella z Hampshire bylo toto vítězství s odstupem největším úspěchem kariéry. Roman Staněk dojel pouze 13., zatímco oba jeho stájoví kolegové  dokázali bodovat – to Čechovu pozici v britské stáji Hitech jistě neposílilo. Jen 0,4 sekundy za ním dojela jediná z Charouzových Dallar – pro de Geruse to byl jistě příjemný výsledek. Sladké odplaty za měsíce strávené v nemocnicích, při rehabilitacích a na operačních sálech se dostalo i Juanovi Manuelovi Correovi: V podobě bodíku za 10. místo.

Nedělní „hlavní závod“ se pojede zítra ve 12:05 h.

Výsledek druhého závodu F3 v Barceloně:

  1. Oliver Caldwell, Prema
  2. Victor Martins, MP
  3. Frederik Vesti, ART
  4. Clement Novalak, Carlin
  5. Caio Collet, MP
  6. Jonny Edgar, Carlin
  7. Ayumu Iwasa, Hitech
  8. Jack Doohan, Trident
  9. Jak Crawford, Hitech
  10. Juan Manuel Correa, ART

    13.Roman Staněk, Hitech
    14. Reshad de Gerus, Charouz Racing System

Nedojel: Enzo Fittipaldi, Charouz Racing System       

Nedojel: Logan Sargeant, Charouz Racing System           

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít