Do formule 1 mohou vstoupit rovnou tři nadějní mladíci

Do formule 1 mohou vstoupit rovnou tři nadějní mladíci

Letošní ročník juniorské formule 2 je jeden z nejnapínavějších v historii. O titul bojuje řada pilotů – aktuálně vede Mick Schumacher, syn sedminásobného mistra světa formule 1. Pokud se mu sezóna vyvede, mohl by se stát aspirantem na sedačku u Alfy Romeo. Není ale jediným juniorem, o kterém se v paddocku hovoří – své šance nehodlají promarnit ani Robert Švarcman, nebo Juki Cunoda.

Snaha dostat Micka Schumachera do formule 1 je zjevná. Pro královnu motorsportu je to skvělá reklama, sám mladý Schumi na to ale takhle nenahlíží. Jeho cíl není bezhlavě vkročit do nejvyšší kategorie (jak dokazuje už řadu let), chce se průběžně zlepšovat a stát se kompletním závodníkem, který by týmům F1 nabídl více než jakýkoliv jiný závodník.

O Mickovu kariéru se stará juniorská akademie Ferrari. U slavné italské stáje získal jeho otec v letech 2000 až 2004 pět mistrovských titulů, ikonická spojitost je tedy zřejmá. Scuderia Ferrari pak úzce spolupracuje s Alfou Romeo, pro kterou letos jezdí Kimi Räikkönen a Antonio Giovinazzi. Iceman by si měl svou sedačku ponechat i pro příští rok (mistr světa z roku 2007 se nedávno nechal slyšet, že jej závodění stále baví), nad Giovinazzim se ale začínají stahovat mračna.

Pokud by Giovinazzi o svou sedačku přišel, jasným kandidátem na jeho místo by se stal právě Mick Schumacher. Německý mladík aktuálně vede šampionát formule 2 a svými konzistentními výsledky si dělá dobrou reklamu – stabilita a pravidelnost je ve formuli 1 klíčem k úspěchu.

Již dříve šéf Ferrari Mattia Binotto upozornil, že Mick nemá ve formuli 1 sedačku jistou. Po špatných výkonech v první fázi sezóny (je však třeba upozornit, že kromě vlastních chyb měl mladý Schumi nemálo smůly) Ferrari avizovalo, že pro zajištění sedačky ve formuli 1 bude muset Mick předvádět lepší výkony a pravidelně dojíždět na bodech.

V tuhle chvíli to vypadá, že pokud ve své formě nepoleví, mohl by se stát žhavým kandidátem na místo u bývalého Sauberu. Není ale jediným jezdcem, o němž se ve spojitosti se švýcarským týmem hovoří – spekuluje se o návratu Nica Hülkenberga, ale také o návratu Sergia Péreze, který pro Sauber závodil v letech 2011 a 2012.

Nejen Schumacher, o sedačku se hlásí i Švarcman a Cunoda

Robert Švarcman vloni získal titul ve formuli 3 a letos si zajistil sedačku po boku Micka Schumachera u týmu Prema ve formuli 2. Stejně jako Schumacher je i mladý Rus součástí juniorského programu Ferrari.

Švarcman ihned od začátku dokazuje, že si podporu maranellské stáje zaslouží. Hned ve svém prvním závodě získal pódium a ve třetím závodě získal své první vítězství. Dosud přidal další dva triumfy a chvílemi vedl celkové pořadí šampionátu.

Aktuálně se ruský závodník nachází na čtvrtém místě a patří mezi kandidáty na letošní titul. Zajímavé je, že se podle motoristického magazínu GrandPx objevil Švarcman na radaru týmu Haas, který stejně jako Alfa Romeo využívá pohonné jednotky od Ferrari. Zatím se jedná o pouhé spekulace, i u Haasu se o sedačku uchází řada dalších pilotů jako v případě Alfy Romeo.

Mnohem lépe je na tom se svými šancemi na postup do formule 1 japonský junior Juki Cunoda, o jehož kariéru se stará Red Bull. I Cunoda je ve formuli 2 nováčkem – v roce 2018 získal titul v japonské formuli 4 a vloni se účastnil šampionátu formule 3 (ne však tak úspěšně jako Robert Švarcman, Cunoda skončil na celkovém devátém místě).

Ve své nováčkovské sezóně si vyjel už dvě vítězství a na stupínek vítězů vystoupal celkem čtyřikrát. Aktuálně má na svém kontě 123 bodů a obývá šestou příčku, ale jak se již v průběhu roku ukázalo, i z této pozice se může během několika závodů dostat do vedení šampionátu.

Cunoda má oproti Švarcmanovi výhodu v tom, že Red Bull dalšího vysoce postaveného juniora aktuálně nemá. Dá se předpokládat, že Pierre Gasly u AlphaTauri zůstane, ale stejně jako v minulosti se sedačka začíná otřásat pod Daniilem Kvjatem. Mladý Japonec je navíc atraktivní volbou už jen kvůli své národnosti – dodavatelem pohonných jednotek pro Red Bull a AlphaTauri je totiž japonská Honda.

Šéf bývalého Toro Rosso a dnešního AlphaTauri Franz Tost prozradil, že se Cunoda zúčastní nováčkovského testu v Abú Zabí po skončení letošní sezóny. Pravděpodobnost, že se příští rok objeví na soupisce pilotů formule 1, je tedy stále vyšší.

V současném poli formule 2 je řada dalších pilotů, kteří si zaslouží pozornost týmů formule 1. Velmi pozoruhodně si vede další z juniorů Ferrari Callum Ilott – britský jezdec je aktuálně na druhém místě a na Schumachera ztrácí šest závodů před koncem sezóny 8 bodů. Hodně dobře si vede i dánský junior Christian Lundgaard, kterého od vedoucí příčky dělí 16 bodů. Jejich jména ale nejsou tak zvučná jako jména jejich kolegů a rivalů – ale věříme, že i jejich čas jednou najde.

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Petr Čermák)
https://grandpx.news/shwartzman-linked-with-haas-seat-for-2021/
Sdílejte na:
Zavřít