Chaotickou VC Rakouska vyhrál Bottas, Hamilton až čtvrtý

První závod v sezóně 2020 vyhrál Valtteri Bottas , druhý se umístil Charles Leclerc a na třetím místě skončil Lando Norris. Nečekaně se změnilo pořadí před startem závodu, kdy Red Bull prodal protest proti sobotnímu incidentu Lewise Hamiltona během závěrečného pokusu v kvalifikaci. Následně komisaři přezkoumali danou situaci a britský pilot Mercedesu dostal trest a propadl se na páté místo. Ze závodu odstoupilo z technických důvodů celkem 7 jezdců.

Na Red Bull Ringu bylo slunečno – teplota tratě 55°C a teplota vzduchu 28°C.

Red Bull prodal hodinu před začátkem závodu protest proti incidentu Lewise Hamiltona v jeho posledním kvalifikačním kole, kdy jel na plný plyn i přesto, že byla vyvěšena žlutá vlajka (jezdec musí zpomalit) po chybě Valtteriho Bottase. Původně komisaři v sobotu rozhodli, že Brit nebude potrestán. Ale po přezkoumání všech záběrů dostal Lewis Hamilton penalizaci za nerespektování žlutých vlajek a propadl se na páté místo.

Upravené pořadí po penalizaci.

Jezdci před závodem vyjádřili podporu proti konci rasismu.

Kdyby někomu chyběla znělka formule 1.

Valtteri Bottas si pohlídal start závodu, druhý Max Verstappen musel odrážet útoky Landa Norrise.

Pořadí po 1. kole: Bottas, Verstappen, Norris, Albon, Hamilton, Pérez.

Lando Norris se postupně propadal za Albona a následně za Hamiltona.

Pořadí po 5. kole: Bottas, Verstappen, Albon, Hamilton, Norris, Pérez.

Charles Leclerc si ztěžoval, že vůz Racing Pointu hrozně kouří.

Lewis Hamilton dokázal v 9. kole předjet Alexandera Albona.

Pořadí v 10. kole: Bottas, Verstappen, Hamilton, Albon, Norris, Pérez.

Max Verstappen měl technický problém v 11. kole! Nizozemec hlásil, že má anti-stall.

Dokázal dojet do boxů, kde mu vyměnili volant. Pokusil se rozjet, ale bohužel pro technický problém musel odstoupit ze závodu.

Pořadí v 15. kole: Bottas, Hamilton, Albon, Norris, Pérez, Leclerc.

Jezdci Ferrari výrazně ztráceli na rovinkách.

Lance Stroll dostal informaci, že měl problém s pohonnou jednotkou. Kanaďan hlásil do vysílačky, že nemá výkon.

Další technický problém – Daniel Ricciardo v 18. kole výrazně zpomalil a zamířil do boxů. Následně odstoupil ze závodu.

Pořadí v 20. kole: Bottas, Hamilton, Albon, Norris, Pérez, Leclerc.

Lance Stroll ve 21. kole odstoupil ze závodu kvůli technickému problému s pohonnou jednotkou. Jednalo se už o třetího pilota, který odstoupil kvůli technice.

Pořadí v 25. kole se na čele nezměnilo.

Kevin Magnussen měl technický problém s brzdami ve třetí zatáčce, kde nedokázal dobrzdit a odstoupil ze závodu. Ve 26. kole vyjel na trať safety car.

Do boxu zamířili oba jezdci Mercedesu, Albon, Norris, Pérez, Leclerc, Sainz, Vettel. Všichni kromě Péreze obuli tvrdou sadu pneumatik, Mexičan dostal středně tvrdou sadu.

Sergio Pérez byl vypuštěn do cesty Landa Norrise v boxech.

Ve 30. kole zajel safety car do boxů.

Jezdci Mercedesu si pohlídali restart závodu.

Sebastian Vettel v hodinách. Ve třetí zatáčce měl kontakt s Carlosem Sainzem. Němec se propadl na 15. pozici.

Pořadí v 31. kole: Bottas, Hamilton, Albon, Norris, Pérez, Leclerc.

Pořadí v 35. kole: Bottas, Hamilton, Albon, Pérez, Norris, Leclerc.

Romain Grosjean dostal černobílou vlajku za překračovaní limitů tratě.

Pořadí v 40. kole se na čele nezměnilo. Lewis Hamilton nicméně se dotáhl na Valtteriho Bottase.

Mercedes oznámil svým pilotům, aby se vyhnuli obrubníkům kvůli problémům se senzory u převodovky. Lewis Hamilton vyvíjel tlak na svého finského kolegu.

Mercedes měl kritický problém s převodovkou na obou autech – jezdci se museli vyvarovat obrubníkům. Tuto zprávu sám oznámil James Vowles. Bottas měl prý převodovku v horším stavu než Hamilton.

V 50.kole se Romain Grosjean vydal na výlet mimo trať a následně zajel do boxů ke svým mechanikům a odstoupil. Francouz měl problém při brzdění.
George Russell odstoupil ze závodu kvůli technickým problémům s pohonnou jednotkou.

V 51. kole vyjel na trať safety car. Do boxů zamířil: Norris, Leclerc, Albon, Kvyat, Vettel, Räikkönen. Jezdci Stříbrných šípů zůstali na trati.
Sainz zamířil o kolo později taky do boxů

Pořadí za safety carem: Bottas, Hamilton, Pérez, Albon, Norris, Leclerc, Gasly, Ocon, Sainz, Giovinazzi.

V 54. kole zajel do boxů safety car.

Restart závodu si pohlídal Vatteri Bottas.

Znovu aktivovaný safety car! Kimi Räikkönen odstavil svůj monopost na hlavní rovince – neměl pořádně připevněné kolo, které se oddělilo od monopostu.

V 56. kole kvůli monopostu Alfy Romeo projelo celé pole boxovou uličkou.

V 60. kole zajel do boxů safety car.

Vatteri Bottas opět resetoval závod.  Alexander Albon útočil na Lewise Hamilton a Brit ho vytlačil mimo trať v zatáčce číslo 4. Jezdec Red Bullu dostal hodiny a propadl se na konec startovního pole. Lewis Hamilton si udržel druhou pozici, ale komisaři incident začali vyšetřovat.

Lewis Hamilton měl problém s převodovkou.

Charles Leclerc předjel Landa Norrise a posunul se na čtvrtou pozici.

Pořadí v 65. kole: Bottas, Hamilton, Pérez, Leclerc, Norris, Sainz.

Charles Leclerc předjel Sergia Péreze a posunul se na pódiové umístění.

Lewis Hamilton dostal trest pěti sekund za kontakt s Alexanderem Albonem!

Sergio Pérez dostal trest pět sekund za překročení rychlosti v boxech!

Alexander Albon odstupuje ze závodu – problém s pohonnou jednotkou. Oba jezdci Red Bullu nedokončili závod.

Sergio Pérez zavřel v zatáčce číslo 3 Landa Norrise a došlo ke kontaktu – nicméně Brit se dostal před mexického pilota.

Daniil Kvjat odstupuje ze závodu kvůli defektu.

Vítězem se stal Valtteri Bottas, druhý dojel Lewis Hamilton, ale kvůli trestu se propadl až na čtvrtou pozici. Druhou pozici tak nakonec získal Charles Leclerc a třetí byl Lando Norris. Pilot McLarenu získal svoje první pódium ve formuli 1.

Pátou pozici vybojoval Carlos Sainz. Šestý i přes penalizaci zůstal Sergio Pérez. Sedmý skončil Pierre Gasly a osmý Esteban Ocon. První desítku uzavřeli Antonio Giovinazzi a Sebastian Vettel.