Bláznivý závod v Baku vyhrál Pérez, Vettel na pódiu

Šestý závod letošní sezóny v Baku ovládl Sergio Pérez, druhý se umístil Sebastain Vettel a na třetím místě skončil Pierre Gasly. Pirelli bude pod drobnohledem, protože dvě nehody byly kvůli defektu pneumatiky – první defekt dostal Lance Stroll a pak následně vedoucí Max Verstappen. Po nehodně Holanďana byly vyvěšeny červené vlajky. Konec závodu se nesl ve znamení sprintu, protože po restartu zbývaly 2 kola. Hamilton a Verstappen nezískali ani jeden bod.

První, kdo viděl cílovou vlajku, byl Sergio Pérez, druhý se umístil Sebastain Vettel a na třetím místě dojel Pierre Gasly.

Čtvrtý byl Charles Leclerc, následovaný Landem Norrisem. Na šesté pozici dojel Fernando Alosno, sedmý byl Júki Cunoda. Osmou příčku obsadil Carlos Sainz. První destíku uzavřeli Daniel Ricciardo a Kimi Räikkönen.

Závod ovlivnily 2 defekty pneumatik – konkrétně Lance Strolla a Maxe Verstappena. Po druhém defektu byly vyvěšeny červené vlajky a následně byl proveden pevný restart –  zbývaly 2 kola do konce závodu. Lewis Hamilton probrzdil v první zatáčce a propadl se na předposlední pozici.

Průběh závodu

V Baku bylo slunečno – teplota tratě 39,6°C a teplota vzduchu 24,5°C.

Pořadí před startem závodu.

Start si pohlídal Charles Leclerc, Sergio Pérez se posunul na čtvrtou pozici. Monačan si vybudoval na konci prvního kola náskok přes 1 sekundu.

Pořadí po 1. kole: Leclerc, Hamilton, Verstappen, Pérez, Gasly, Sainz.

V boxech se objevil George Russell, který nazul nejtvrdší sadu pneumatik a vrátil se na poslední pozici.

Na konci druhého kola předjel Lewis Hamilton Charlese Leclerca a ujal se vedení v závodě.

Esteban Ocon ve 4. kole zajel do boxů a odstoupil ze závodu. Francouz ohlásil, že nemá výkon

Max Verstappen naznačil útok na Leclerca, nicméně Monačan se ubránil.

Pořadí v 5. kole: Hamilton, Leclerc, Verstappen, Pérez, Gasly, Sainz.

Na konci 6. kola předjel Max Verstappen Charlese Leclerca a posunul se na druhou pozici.

O kolo později se před Monačana dostal i Sergio Pérez.

V 10. kole zajel do boxů Charles Leclerc, obul bílou sadu pneumatik a vrátil se na desátou pozici. U svých mechaniků se objevil i Cunoda, stejně jako Leclerc obul nejtvrdší sadu pneumatik a vrátil se na dvanáctou pozici.

O kolo později zajel ke svým mechanikům Carlos Sainz, obul taky bílou sadu pneumatik a vrátil se na jedenáctou pozici.

Pořadí v 11. kole: Hamilton, Verstappen, Pérez, Gasly, Vettel, Bottas.

Carlos Sainz udělal chybu, probrzdil v patnácté zatáčce a vyjel do výjezdové zóny. Musel couvat a propadl se na patnáctou pozici.

Mercedes povolal ve 12. kole oba piloty do boxů  – Lewis Hamilton nasadil tvrdou sadu pneumatik, nicméně měl pomalejší pitstop a vrátil se na čtvrtou pozici. Bottas obul taky bílou sadu pneumatik a vrátil se na jedenáctou pozici.

O kolo později zajel do boxů Max Verstappen, měl perfektní zastávku a vrátil se před Lewise Hamiltona!

Ve 14. kole se objevil v boxech Sergio Pérez, měl pomalý pitstop, obul bílou sadu pneumatik a vrátil se dokonce před Lewise Hamiltona!

Pořadí v 15. kole: Vettel, Verstappen, Pérez, Hamilton, Stroll, Gasly.

Sebastian Vettel vede závod poprvé od VC Brazílie 2019.

V 18. kole zajel do boxů Sebastian Vettel, nasadil bílou sadu pneumatik a vrátil se na sedmou pozici.

Pořadí ve 20. kole: Verstappen, Pérez, Hamilton, Stroll, Gasly, Leclerc.

Lewis Hamilton se stále nemohl dostat před Sergia Péreze.

Pořadí se ve 25. kole na čele nezměnilo.

Nikita Mazepin nedobrzdil do zatáčky číslo 4 a musel couvat, což na chvíli vyvolalo žluté vlajky.

Ve 30. kole se pořadí na čele nezměnilo.

Pozor! Lance Stroll havaroval na hlavní rovince! Safety car vyjíždí na trať ve 31. kole. Boxová ulička je uzavřena. Kanaďan neudělal žádnou chybu, dostal defekt na levou zadní pneumatiku a narazil do zdi.

Pořadí za safety carem ve 32. kole: Verstappen, Pérez, Hamilton, Gasly, Leclerc, Vettel.

Lance Stroll je naštěstí v pořádku, kontroloval ho i jeho otec.

Ve 34. kole byla otevřena boxová ulička.

Do boxu zajel Fernando Alonso, Antonio Giovinazzi, George Russell a Mick Schumacher, který měl problém v boxech – konkrétně měl špatně upevněnou levou přední pneumatiku.

Na konci 35. kola zajel do boxů safety car a závod byl restartován. Max Verstappen si pohlídal restart, Sebastian Vettel se dostal před Charlese Leclerca na pátou pozici a následně předjel Japonce Cunodu na čtvrté pozici.

Pořadí po 36. kole: Verstappen, Pérez, Hamilton, Vettel, Gasly, Leclerc.

Hamilton to zkoušel na Péreze, nicméně Mexičan udržel třetí pozici.

Pořadí ve 41. kole:

Max Verstappen měl pohodlný náskok.

Pořadí ve 46. kole: Verstappen, Pérez, Hamilton, Vettel, Gasly, Leclerc.

Verstappen havaroval na hlavní rovince! Holanďan ohlásil svému týmu, že to byl defekt pneumatiky! Pilot Red Bullu odstupuje z vedoucí pozice! Ve 47. kole vyjel na trať safety car.

Maxova strana garáže nebyla nadšená…

Pořadí za safety carem: Pérez, Hamilton, Vettel, Gasly, Leclerc, Cunoda.

Červené vlajky ve 48. kole! Stále nevíme, jestli závod bude restartován.

Vypadá to tak, že červené vlajky byly vyvyšeny z důvodu, aby všichni mohli vyměnit pneumatiky. Minimálně takhle to naznačovala rádiová komunikace mezi Red Bullem a ředitelstvím závodu.

Tady není potřeba žádný komentář.

Počítadlo kol se zastavilo na číslovce 49. Pořadí vypadá takhle:

Připomínám, že během čevených vlajek můžou mechanici vyměnit pneumatiky a opravit nezbytné části auta po dohodě s FIA. Příkladem může být přední křídlo Lewise Hamiltona.

Zajímavá vysílačka se dostala do přenosu. McLaren si stěžoval na Cunodu, že nezpomalil, nicméně ředitel závodu Michael Masi řekl, že by musel penalizovat celé startovní pole…

Závod bude restartován v 16:10 našeho času pevným startem. Do konce závodu budou zbývat 2 kola.

Jediný Sebastian Vettel má čerstvou sadu nejměkčích pneumatik.