Ben Sulayem je vyšetřován kvůli zasahování do závodu

Prezident Mezinárodní automobilové federace Mohammed Ben Sulayem je podle BBC vyšetřován kvůli údajnému ovlivňování výsledků Velké ceny Saudské Arábie 2023.

Dvaašedesátiletý Mohammed Ben Sulayem byl údajně předán etické komisi Mezinárodní automobilové federace na základě obvinění whistleblowera (osoba či instituce, která upozorní na nekalé jednání nadřízeného – pozn. red.) směřujícího na Sulayema. Ten se údajně pokusil zrušit trest pro Fernanda Alonsa během Velké ceny Saudské Arábie 2023.

Fernando Alonso dostal v závodě pětivteřinový trest za špatnou pozici při startu závodu, načež byl potrestán dalším desetivteřinovým trestem kvůli tomu, že jeho tým během odpykávání původního trestu pracoval na voze.

Údajně však rozhodnutí o odebrání druhého Alonsova trestu ovlivnil sám Sulayem, což umožnilo pilotovi Aston Martinu dokončit závod před Georgem Russellem z Mercedesu a získat třetí místo. Umístil se tak hned za vozy Red Bullu.

George Russell skončil přibližně pět sekund za španělským pilotem, což znamená, že pokud by trest zůstal v platnosti, pro Brita by to znamenalo třetí pódium v sezóně 2023. Komisaři tehdy zrušení rozhodnutí zdůvodnili tím, že mezi týmy a FIA proběhla diskuse na téma práce na vozech během odpykávání trestu v boxech.

V přezkoumání se uvádí: „Dospěli jsme k závěru, že neexistuje žádná jasná dohoda, na kterou by se mohlo spoléhat při určení, že strany souhlasily s tím, že dotek zvedáku s vozidlem by měl být považován za práci na vozidle.“

BBC Sport však informuje, že whistleblower odhalil, že Ben Sulayem údajně předstíral, že komisaři zrušili své rozhodnutí o udělení trestu Alonsovi.