Audi potvrzuje spojení se Sauberem. Bude továrním týmem

Audi potvrzuje spojení se Sauberem. Bude továrním týmem

Spekulace potvrzeny, Sauber bude mít od sezony nového partnera a stane se tak továrním týmem Audi.

Na konci srpna Audi oznámilo svůj příchod do formule 1 v roce 2026, ovšem doposud se nevědělo v jaké formě, ale podle všeho bylo jasné, že se bude jednat o něco většího. Začalo se spekulovat zejména o možném spojení Sauber-Audi. Stáj z Hinwilu na konci příští sezony ukončí spolupráci s Alfou Romeo, čímž se stane „volným hráčem“. Nyní bylo potvrzeno, že počínaje sezonou 2026 se stane továrním týmem právě Audi.

„Jsme potěšení, že jsme získali tak zkušeného a schopného partnera pro náš ambiciózní projekt formule 1. Skupinu Sauber s nejmodernějším zázemím a zkušeným týmem jsme již znali z předchozích spoluprací a jsme přesvědčeni, že společně postavíme silný tým,“ uvedl člen skupiny technického vývoje Audi AG Oliver Hoffmann. Německá automobilka již dlouhou dobu využívala větrný tunel Sauberu během úspěšné éry v LeMans a během vývoje Class 1 auta pro DTM.

Předseda Sauber Holding uvedl: „Audi je nejlepším parterem pro skupinu Sauber. Je jasné, že obě firmy sdílejí stejné hodnoty a vize. Těšíme se na dosažení společných cílů se silným a úspěšným partnerstvím.“

Audi založilo v Neuburgu pro vývoj pohonné jednotky skládající se z elektrického motoru, baterie, kontrolních systémů a spalovacího motoru speciální firmu Audi Formula Racing GmbH, která má přes 120 zaměstnanců pracujících na projektu.

„Sauber je prvotřídní partner pro využití pohonné jednotky Audi. Těšíme se na práci se zkušeným týmem, který pomohl vyformovat mnoho ér historie formule 1 Společně chceme napsat další kapitolu, která začne v roce 2026,“ uvedl ředitel společnosti Adam Baker.

V oficiálním prohlášení dále stojí, že první testy zbrusu nové pohonné jednotky jsou naplánované na rok 2025.  Zvyšování počtu zaměstnanců, ale také rozšiřování budov a technické infrastruktury by mělo začít z velké části už příští rok.

Stěžejním bodem pro příchod Audi do královny motorsportu bylo to, že v roce 2026 vstoupí v planost nová pravidla, kterými udělá šampionát „velký krok k udržitelnosti“. Díky navýšení podílu elektrické energie budou pohonné jednotky mnohem účinnější, přičemž „elektrický pohon bude mít téměř stejný výkon jako spalovací motor, který dosahuje výkonu 400 kW (544 k). Vysoce účinné 1,6litrové přeplňované motory budou poháněny udržitelným syntetickým palivem, které je CO2 neutrální (podle norem EU). Formule 1 si také dala za cíl být do roku 2030 jako závodní série CO2 neutrální.“

Sdílejte na:
Zavřít