Alonso v testu nováčků? Potřebuje schválení od FIA

Alonso v testu nováčků? Potřebuje schválení od FIA

Fernando Alonso by se rád s Renaultem zúčastnil posezónního testu v Abú Zabí. Francouzská automobilka by jej nasadila v testu nováčků – na to ale potřebuje souhlas od Mezinárodní automobilové federace.

Letošní výkony Renaultu dvojnásobného mistra světa uchvátily, a i díky tomu by se rád zúčastnil prosincových testů v Abú Zabí. Od příští sezóny si španělský závodník slibuje více, než předem avizoval.

V exkluzivním rozhovoru pro Motorsport.com se o Alonsově zájmu rozpovídal šéf týmu Cyril Abiteboul. Účast v prvním tréninku ale šéf stáje odmítl.

„Zpočátku k tomu (Alonso) přistupoval jinak – až budu řídit, tak budu řídit,“ vyjádřil se ke dvojnásobnému mistrovi světa Cyril Abiteboul. „V tuhle chvíli mám ale pocit, že chce řídit co nejdříve, klidně i to současné auto. Hledáme možnost, jak to zařídit.“

„Nemluvím tu o žádné účasti v prvním tréninku, podle mého názoru to nepotřebuje. Chtěli bychom ho ale v autě vidět, cítíme, že by si to rád zkusil.“

Vyloučení Alonsovy účasti v pátečních trénincích však stanovuje jednoznačné mantinely – španělský jezdec příliš mnoho dalších příležitostí nemá. Sezónní testy byly kvůli pandemii zrušené.

Posezónní testy trvají za běžných okolností tři dny. Jedná se o kombinaci testu nováčků a pneumatik pro příští rok. I zde ale dojde k výraznému omezení – FIA by ráda uspořádala jen jednodenní test pro nováčky.

Pokud se chce jezdec zúčastnil jako nováček, nesmí na svém kontě mít více než 2 starty v závodech formule 1. Renault by tak musel zažádat o výjimku, nebo by FIA musela pozměnit koncept testování.

Cyril Abiteboul věří, že se příležitost pro Fernanda Alonsa naskytne. „Musíme zjistit, zda by se testu mohl za daných kritérií zúčastnit. Diskutujeme o tom s FIA.“

Fernando Alonso ale není jediným jezdcem, který by si mohl monopost formule 1 otestovat během posezónních testů. Mnoho jezdců pro příští rok vystřídá své kombinézy, Sebastian Vettel by si rád vyzkoušel jízdu v letošním racing pointu a Daniel Ricciardo by nepohrdl příležitostí usednout do oranžového mclarenu.

Je překvapivé, že Fernando Alonso projevil svůj zájem o testování letošního vozu. S týmem se zaměřoval především na budoucnost, jeho pozornost utkvěla na změně sportovních a technických pravidel pro rok 2022. Renault ale letos bojuje o velmi slušné body a není daleko od pódia, čehož si dvojnásobný mistr světa z let 2005 a 2006 všímá.

„Na začátku to bylo především o budoucnosti,“ přiznal Abiteboul. „Bylo to hlavně o tom, abychom se zaměřili na rok 2022. Měli jsme příští sezónu odepsat, zapomenout na ni. To se ale změnilo.“

Sdílejte na:
Zavřít