15 až 18 závodů, začátek sezóny v Rakousku, odhaduje Carey

15 až 18 závodů, začátek sezóny v Rakousku, odhaduje Carey

Šéf F1 Chase Carey poodhalil návrh na upravený kalendář pro sezónu 2020. Závodit by se mohlo už začátkem prázdnin, cílem je odjet 15 až 18 závodů.

Prvních 10 závodů sezóny bylo buďto odloženo nebo zrušeno. Prvním závodem sezóny se s trochou štěstí může stát GP Rakouska, která je naplánována na 5. července.

Pokud by se v Rakousku jelo, bylo by tak učiněno bez fyzické přítomnosti fanoušků. Omezený by byl i počet zaměstnanců v paddocku.

Šéf F1 Chase Carey představil plán, ve kterém nastínil odhad kalendáře pro sezónu 2020. Ten by se dělil na čtyři části – evropskou, euroasijskou, americkou a středovýchodní.

„Naším cílem je začít závodit v Evropě od července až po začátek září, prvním závodem by se mohla stát GP Rakouska o víkendu od 3. do 5. července. V září, říjnu a listopadu by se závodilo v Eurasii, Asii a Americe. Sezónu by v prosinci zakončily Bahrajn a Abú Zabí,“ prozradil Carey.

„Finální verzi kalendáře představíme co nejdříve to bude možné.“

Chase Carey věří, že letošní kalendář poskládá 15 až 18 závodů. Důležitou roli hraje logistika. Obavy o sezónu nemá, aby se mohlo pořádat mistrovství světa, je zapotřebí odjet minimálně 8 závodů na 3 různých kontinentech. V tuhle chvíli vypadá splnění tohoto požadavku reálně.

Carey také uvedl, že prvních několik závodů bude třeba odjet bez přítomnosti fanoušků na okruzích. S největší pravděpodobností se tak evropští fanoušci na závodní okruhy nepodívají.

„Očekáváme, že několik prvních závodů bude odjeto bez fanoušků, ale doufáme, že se stanou součástí našich podniků později. Stále musíme vyřešit spoustu problémů, například operativní procedury týmů a dalších partnerů v jednotlivých zemích.“

„Zdraví a bezpečí všech zúčastněných zůstává hlavní prioritou. Budeme pokračovat jen v tom případě, pokud budeme přesvědčeni o schopnosti reagovat jak na rizika, tak na případné problémy.“

Šéf F1 nezapomněl poděkovat FIA a všem partnerům, kteří v těchto složitých časech královně motorsportu pomáhají. Vyzdvihl také podporu některých týmů v boji proti covidu-19.

„FIA, týmy, promotéři a další klíčoví partneři s námi spolupracují na možnosti vrátit se co nejdřív na závodní okruhy, proto bychom jim chtěli velice poděkovat za jejich podporu a snahu během těchto složitých časů.“

„Nadále bychom chtěli poukázat na fakt, že máme podporů týmů, které v současnosti vynakládají enormní a hrdinské úsilí při stavbě ventilátorů, které pomáhají pacientům nakaženým covidem-19.“

Aktuálně mezi týmy a FIA probíhá debata o budoucích plánech, které mají za úkol ochránit týmy zasažené ekonomickou krizí způsobenou pandemií koronaviru.

Mnohé týmy se snaží snížit rozpočtový strop, který je aktuálně stanoven na 175 milionů dolarů ročně. Jedním z návrhů je snížení na 100 milionů dolarů. Ferrari s tímto nápadem nesouhlasí.

Carey si přeje zajistit dlouhodobou prosperitu Formule 1 a zajistit pro ni lepší byznysové podmínky.

„Spousta našich plánů se ještě bude měnit, jelikož musíme reagovat na velké množství problémů,“ říká Carey.

„Všichni si přejeme, aby se nám vrátil svět, který známe a milujeme, musíme ale připustit, že je třeba, aby se tak stalo v té nejsprávnější a nejbezpečnější podobě.“

„Naším cílem k dostání tohoto přání je brzy umožnit fanouškům sdílet nadšení z Formule 1 s rodinou, přáteli a širší komunitou.“

Sdílejte na:
Zavřít