Zemřel zakladatel Williamsu – sir Frank Williams

Zemřel zakladatel Williamsu – sir Frank Williams

Sir Frank Williams, zakladatel úspěšného týmu Williams, zemřel ve věku 79 let. Na začátku tohoto týdne byl převezen do nemocnice, kde zemřel v neděli ráno obklopen svojí rodinou.

Tým Williams byl založen v roce 1977. V sezóně 1979 se britská stáj umístila na druhém místě v poháru konstruktérů, o rok později dosáhl tým na mistrovský titul s Alanem Jonesem.

V následujících desetiletí se z Williamsu stal jeden z nejúspěšnějších týmů v historii královny motorsportu. Sir Frank Williams vedl svůj tým téměř 40 let, byl svědkem 114 vítězstvích, 312 pódiových umístění, 128 pole position. Stáj Williams získala 9 konstruktérských titulů a 7 jezdeckých titulů.

V roce 2012 odstoupil z představenstva Williamsu, ale zůstal hlavním šéfem týmu. Nicméně jeho dcera Claire Williams řídila každodenní provoz stáje.

Minulý rok rodina Williamsových odstoupula z vedení a tým převzala americká investiční firma Dorilton Capital.

„Tým Williams Racing je opravdu zarmoucen odchodem našeho zakladatele sira Franka Williamse. Sir Frank byl legendou a ikonou našeho sportu. Jeho odchod znamená konec jedné éry pro náš tým a pro formuli 1,“ řekl výkonný ředitel Williamsu Jost Capito.

„Byl jediný svého druhu a opravdový průkopník. Přes značnou nepřízeň osudu ve svém životě, dovedl náš tým k 16 mistrovským titulům, což z nás dělá jeden z nejúspěšnějších týmů v historii tohoto sportu.“

„Jeho hodnoty v integritě, týmové práci, naprosté nezávislosti a odhodlání zůstávají základním pilířem našeho týmu a jsou jeho odkazem, stejně jako jméno rodiny Williamsových, pod kterým hrdě závodíme. Naše myšlenky jsou v této těžké době s rodinou Williamsových,“ dodal Jost Capito.

Sir Frank Williams má dva syny – Johnathona a Jamieho a dceru Claire. Jeho manželka Virginia, kterou si vzal v roce 1967, zemřela v roce 2013.

Vzpomínka z roku 2019, kdy sira Franka Williamse provezl Lewis Hamilton na okruhu Silverstone.

Sdílejte na:
Zavřít