Claire Williams: Najmout Vowlese byl skvělý tah

Claire Williams: Najmout Vowlese byl skvělý tah

Claire Williams, bývalá šéfka týmu stejnojmenné rodinné stáje Williams, označila najmutí Jamese Vowlese do vedení týmu jako skvělý tah. Formule 1 jí ale chybí a hledá svůj cíl.

Claire Williams odstoupila ze své funkce šéfky týmu, když její rodina v srpnu 2020 prodala firmu americké investiční společnosti Dorilton Capital. Její poslední roky v čele ale provázely finanční problémy.

Poslední ženskou šéfku týmu F1 vystřídal Simon Roberts, kterého zase nahradil Jost Capito. Ten v sezóně 2022 odstoupil a přišel James Vowels, na kterého Claire Williams nešetří chválami.

„Jsem opravdu ráda, že tým vede někdo jako James Vowels. Není mnoho lidí, kteří mají zkušenosti, které potřebujete k vedení týmu, natož aby tým posunuli nahoru, když byl v dost špatném stavu – pokud to mohu říct, protože jsem ho vedla já.“

„Noví majitelé, Dorilton, provedli skvělý tah, když se jim podařilo ho přivést z Mercedesu. Jsem velmi teritoriální, pokud jde o Williams a o to, kdo ho vede a kdo ho reprezentuje, i když už není náš.“

James Vowles přišel do Williamsu po působení u Mercedesu, kde byl strategickým ředitelem. Během své první sezóny ve Williamsu dovedl tým k nejlepšímu umístění v Poháru konstruktérů od roku 2017. Sezónu 2023 zakončili na sedmém místě se ziskem 28 bodů.

Rok 2024 nezačal pro Williams zrovna ideálně, když v prvních třech závodech nezískal žádný bod. Problémy týmu se v Austrálii ještě prohloubily poté, co Alexander Albon v úvodním tréninku odepsal podvozek a tým neměl k dispozici žádný náhradní. James Vowels tak musel učinit rozhodnutí a stáhnul Logana Sargeanta ze zbytku víkendu, aby umožnil lepší boj o body se zkušenějším Alexandrem Albonem.

Když pomineme problémy v této sezóně, James Vowles vypadá jako první šéf týmu v nové éře, který je schopen vést Williams dlouhodobě pozitivním směrem. Čtyři roky po svém odchodu má Claire Williams smíšené pocity.

„45 let ve formuli 1 je opravdu dlouhá doba, která formuje váš život, definuje váš charakter a to, kým jste. Celou svou existenci jsem žila a dýchala Williamsem, takže čtyři roky mimo tento sport jsou stále docela neskutečné, mám-li být upřímná, a smutné.“

„Chybí mi to. Chybí mi formule 1. Je to neuvěřitelný svět, jehož je člověk součástí, a je to vše pohlcující, zejména když vedete tým. Je velmi těžké odejít a najít smysl a cíl jinde, ale mám malého syna, u kterého jsem zmeškala první roky, protože jsem byla zaneprázdněna vedením Williamsu. Můžu být jeho mámou, můžu být manželkou. Máme za sebou stěhování, tu a tam dělám nějakou práci, a to je velmi příjemný způsob života.“

Sdílejte na:
Zavřít