Vettel nesouhlasí se zavedením sprintů: „Nedává to smysl“

Vettel nesouhlasí se zavedením sprintů: „Nedává to smysl“

Sebastianu Vettelovi se nelíbí plány Formule 1 ohledně zavedení sprintových závodů v roce 2021 a uvedl, že plán „nedává smysl“ a „odvádí pozornost od skutečného problému“.

F1 letos plánuje uspořádat sobotní sprintové závody na třech VC během závodního víkendu ve snaze vyzkoušet změnu formátu kvalifikace na nedělní závod. 

V současné době je plánován sprint na 100 km pro závody v Kanadě, Itálii a Brazílii po získání „široké podpory“ týmů na posledním zasedání komise F1. Další podrobnosti dokončuje pracovní skupina v nadcházejících týdnech, konečné rozhodnutí se očekává před začátkem sezóny na konci března.

Řada jezdců však vyjádřila své obavy ohledně tohoto plánu. Bojí se, že by to mohlo znehodnotit nedělní vítězství v Grand Prix a zároveň nebudou vyřešeny žádné problémy se závoděním na dráze. Čtyřnásobný mistr světa Vettel dal svůj nesouhlas najevo nejhlasitěji a zpochybnil odůvodnění rozhodnutí.

„Nevím, co za tím stojí,“ řekl Vettel. „Nelíbí se mi to. Proč byste měli mít před-finále, abyste se dostali do finále? Jaký to má smysl? Nerozumím tomu.”

„Je zřejmé, že pokud se v sobotu budou konat závody, pak se jich budu muset zúčastnit, protože stále chci jezdit v neděli, ale z mého pohledu to nedává smysl.“

Vettel měl pocit, že pokud F1 musí změnit formát pro víkend s VC, svědčí to o větším problému, který je třeba vyřešit.

„Máte velkou cenu a vždy to bylo asi 300 km a hlavní výzva víkendu,“ řekl Vettel. „Myslím, že pokud by se mělo představit něco takového, pak je třeba opravit něco jiného než formát, nebo jiný závod, nebo další dvě minuty, nebo Q4 nebo Q5, nebo co to je.“

„Možná se to přesouvá nebo odvádí pozornost od skutečného problému. Je to spíš záplata než oprava.“

Vettel není jediným jezdcem, který se vyjádřil proti závodům ve sprintu. Duo Red Bullu Sergio Perez a Max Verstappen si také nejsou jistí plánem na zavedení sprintů, označují jej za „riskantní“ a Daniel Ricciardo má pocit, že by to mělo vliv na nedělní závody.

Je však známo, že týmy plán podporují. Šéf Mercedesu Toto Wolff věří, že to je něco, co F1 „musí udělat“ a vyzkoušet si v roce 2021.

Sdílejte na:
Zavřít