Ve věku 56 let zemřel vítěz IndyCar Gil de Ferran

Ve věku 56 let zemřel vítěz IndyCar Gil de Ferran

Vítěz Indy 500, dvojnásobný šampion IndyCar a bývalý sportovní ředitel McLarenu z Brazílie se stal na Floridě obětí srdečního záchvatu. Jako člen „brazilské vlny nových Sennů“ obsahující mimo něho například Rubense Barrichella, Pedra Dinize, Christiana Fittipaldiho, Riccarda Rosseta a Tarsa Marquese, se de Ferran pustil koncem 80. let do formule Ford.

Útočištěm pařížského rodáka se stala britská scéna a později iniciativa Jackieho Stewarte „Ladder to F1“. V týmu skotského šampiona se roku 1992 s přehledem stal mistrem britské F3 a se Stewartovým týmem postoupil logicky do F3000 (dnes F2). Tam patřil obrýlený Gil ihned mezi nejlepší. Ve své první sezóně vyhrál z pole position v Silverstone a roku 1994 přidal další dva úspěchy v Pau a v Perguse. Stačilo to sice na třetí místo celkového hodnocení F3000 za Francouzi Bouillonem a Lagorcem – na svou dobrodružnou cestu do formule 1 ho ale Stewart s sebou nevzal.

Testy u týmů Williams a Arrows nevedly do kokpitu F1 a tak pokračovala de Ferrarnova kariéra ve vzkvétajícím šampionátu IndyCar v USA. Hned se tam stal jednou z hvězd. Starty za tým Jima Halla vedly v prvním roce k vítězství a zisku titulu „Rookie of the Year“. Roku 1997 se stal vicemistrem. Ohromným uznáním jeho talentu bylo roku 2000 povolání do kádru stáje Rogera Penskeho – a Gil se za tuto důvěru náležitě odměnil: v sez=onách 2000 a 2001 získal pro Marlborem sponzorovaný tým titul šampiona a roku 2003 vyhrál v Indanalpoisu.

Technicky erudovaný kliďas poté rozhodl, že svou jezdeckou kariéru ukončí a po vítězství v Texasu opustil kokpit monopostů naposledy. Za volant se později nakrátko vrátil jako jezdec sportovních prototypů, koncentroval se ale spíše na vedení vlastního týmu a na organizační otázky kolem závodů v USA.

Také prorazit do formule 1 se mu nakonec podařilo. Roku 2005 byl sportovním ředitelem Hondy a od roku 2018 ve stejné funkci u McLarenu, kde letos pracoval jako poradce. Gil de Ferran žil se svou britskou ženou (seznámil se s ní v dobách u Stewart Racingu) a dětmi ve Fort Lauderdale. 29. prosince (tedy 2 měsíce po svých 56. narozeninách) se na Floridě společně se synem Lukem účastnil závodu motokár, při kterém se mu udělalo zle. Jednalo se o těžký srdeční záchvat, který neměl přežít…

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Roman Klemm)
Sdílejte na:
Zavřít