Ticktum by letos chtěl otestovat Red Bull

Ticktum by letos chtěl otestovat Red Bull

Dan Ticktum doufá, že dostane v letošním roce příležitost svézt se s aktuální specifikací vozu Red Bull a připravit se tak na svůj potenciální debut ve Formuli 1 v sezoně 2020.

Jméno Dana Ticktuma bylo v loňském roce často skloňováno v souvislosti se závodní sedačkou u Toro Rosso. Brit však nedosáhl dostatečného počtu bodů pro zisk superlicence a k realizaci jeho angažmá tak nemohlo dojít. Ticktum loni neměl na svém kontě ani dostatečný počet bodů pro účast v sezonních testech na Hungaroringu, kvůli čemuž tak musel Red Bull přehodnotit svůj plán ohledně nasazení svého juniora.

V letošním roce se již ale Ticktum nachází v jiné situaci. 19letý Londýňan má totiž po loňském zisku titulu vicemistra v Evropské F3 a obhajobě prvenství v Grand Prix Makaa na svém kontě dostatečný počet bodů k účasti v testech a ve volných trénincích. Brit proto doufá, že se mu letos poštěstí otestovat současný monopost rakouské stáje RB15.

Jeho víru v uskutečnění tohoto scénáře posílila také skutečnost, že směl minulý víkend během fanouškovského festivalu usednout v japonské Suzuce do vozu RB7, se kterým roku 2011 vybojoval Sebastian Vettel svůj druhý ze svých čtyř mistrovských titulů. V „zemi vycházejícího slunce“ budeme letos Ticktuma vídat pravidelně, když bude působit v místní Super Formuli.

„Minulý víkend to byla velká zábava. Bylo to velké privilegium, když jsem byl svým zaměstnavatelem požádán, abych jej reprezentoval při demonstrační jízdě. Jsem tedy šťastný, že jsem se toho ujal a že šlo všechno dobře,“ uvedl Ticktum ke svému svezení na Suzuce.

„Doufejme, že někdy v tomto roce budu moci otestovat RB15. Momentálně nic potvrzeno není, ale možná… Doufám, že budu testovat. Bude to velmi dobrá příležitost. Budu se snažit nadále dělat svou práci a jestliže se zde (v Super Formuli) dobře zapojím, pak bude šéf šťastný a možná mi dá přiležitost otestovat letos jeho vůz.“

Brit dále uvedl, že se letos bude v Super Formuli snažit dosáhnout co nejlepšího výsledku a využít japonskou sérii jakožto odrazový můstek k přesunu do královny motorsportu.

„Abych byl upřímný, myslím, že se prostě soustředím na to, abych se tam (do Formule 1) dostal. Je to něco, na co myslím opravdu hodně. Každý se mě stále ptá „čeho zde chceš dosáhnout?“ Nejdříve zde chci mít velice dobrý rok a pak se dostat do Formule 1. S největší pravděpodobností budu mít příležitost s Toro Rosso. Pak nevíte, co se stane. Prostě se budu snažit i nadále dělat to nejlépe, jak umím.

Samozřejmě, jestli v budoucnu budu mít šanci jezdit pro Red Bull a vyhrávat šampionáty, bylo by to samozřejmě úžasné.  Ale nemůžu se na to příliš soustředit. Může to být daleko pět nebo více let a přemýšlením o budoucnosti vždycky ztrácím příliš mnoho energie. Takže si myslím, že nejdříve se v letošním roce budu co nejvíce soustředit na svou snahu umístit se dobře v Super Formuli.“

V současnosti má Ticktum v rámci systému FIA pro udělení superlicence na svém kontě 35 bodů a k dosažení hranice 40 bodů nutné k udělení závodní licence mu tak schází bodů pět. Aby tohoto limitu junior „rudých býků“ dosáhl, musí se letos v celkovém hodnocení Super Formule umístit nejhůře pátý.

Sdílejte na:
Zavřít