Steiner předpovídá nevyzpytatelný trh s jezdci v roce 2024

Steiner předpovídá nevyzpytatelný trh s jezdci v roce 2024

Günther Steiner tvrdí, že Haas musí změnit svou politiku vůči nováčkům, protože trh s jezdci bude ve formuli 1 velice nevyzpytatelný. Za současného stavu může být Haas v roce 2024 středem velmi rušné „okurkové sezóny“.

V posledních měsících se stále častěji objevovaly důkazy o tom, že Haas je hlavním účastníkem nadcházející „okurkové sezóny“, protože oběma jezdcům končí jejich stávající smlouvy v roce 2024.

Když byl v roce 2022 ohlášen návrat Nica Hülkenberga do formule 1, byl to právě on, jehož kvality byly zpochybňovány. Rozhodnutí nahradit Micka Schumachera někým, kdo strávil tři roky jako rezervní jezdec v Racing Pointu/Aston Martinu, bylo hojně kritizováno. V tomto ohledu se však úsudek Günthera Steinera do velké míry potvrdil, protože se Hülkenberg vrátil ve velmi dobré formě.

V sezóně bez větších pozitiv pro tým Haas byla účinkování německého jezdce v Q3 vzácnými momenty. Během uplynulých dvanácti měsíců podávali oba piloti amerického týmu obdivuhodné výkony s frustrujícím a limitovaným monopostem VF-23. Zkušené jezdecké duo dokázalo po sérii dobrých výsledků na začátku sezony udržet Haas v boji o osmou pozici v Poháru konstruktérů. Nakonec to však nestačilo kvůli nedostatečnému závodnímu tempu a pouhému jednomu vylepšení, což odsoudilo americký tým na poslední místo. Částečně i kvůli tomu začal jezdec s přezdívkou „Hulk“ hlasitě mluvit o nedostatcích týmu. Jeho hodnocení je do značné míry přesné, protože tým pod vedením Steinera se i nadále trápí s vývojem v průběhu sezóny. Každopádně se již objevily zvěsti o tom, že šestatřicetiletý jezdec zkoumá i jiné možnosti a mohl by být atraktivním zbožím na trhu s volnými jezdci. Sauber vypadá být nejlogičtější volbou, vzhledem k zjištěnému zájmu mezi oběma stranami.

Vzhledem k tomu se zdá pravděpodobné, že Haas zkoumá možnosti i ve formuli 2, která se plní talentovanými mladíky. Mezi nimi je i Oliver Bearman, který absolvoval FP1 za Haas v Mexiku a Abú Zabí. V obou těchto trénincích se osmnáctiletý mladík vešel do několika desetin od Nica Hülkenberga a Kevina Magnussena. Pokud se britskému jezdci povede sezóna v F2, zdá se pravděpodobné, že Ferrari bude tlačit na jeho vstup do královny motorsportu a nejlogičtějším působištěm by byl Haas. Ačkoli nelze říci, jak se bude trh vyvíjet, zdá se pravděpodobné, že Steiner bude mít problém přilákat zkušené nebo osvědčené jezdce.

Steiner je otevřený měnícímu se trhu

Ačkoli šéf Haasu přímo neuvedl, že o Bearmanovi uvažuje, jeho nedávné komentáře naznačují, že změny jsou možné: „Všichni víme, co se na trhu odehrává. V určité fázi přijdou do formule 1 noví jezdci, protože některým končí jejich kariéry. Takže stále přemýšlíte a sledujete, co se děje. Sledujete to, ale je příliš brzy na to, abyste udělali nějaká rozhodnutí. V určité fázi už nemáte na výběr. A pak se prostě snažíte dělat to nejlepší, co můžete. Budeme starší než loni, takže zřejmě budeme lépe připraveni (na nováčka – pozn. red.),“ řekl pro SpeedCafe Tyrolčan.

Samozřejmě by bylo předčasné vyvozovat z těchto prohlášení něco konkrétního. Přesto je jasné, že pro sezónu 2024 nelze nic vyloučit. Formuli 1 nevyhnutelně ovlivňuje několik proměnných, takže jednání o smlouvě se budou v příštích dvanácti měsících neustále měnit.

Sdílejte na:
Zavřít