Spekulace o odchodu Strolla z F1 jsou daleko od pravdy

Spekulace o odchodu Strolla z F1 jsou daleko od pravdy

Majitel stáje Aston Martin Lawrence Stroll odmítl potvrdit zvěsti o odchodu z formule 1. Řeči o tom, že se snaží prodat svůj tým, by podle něj nemohly být dál od pravdy. Naopak do týmu aktivně přispívá.

Aston Martin patří k vlastnictví Lawrence Strolla od sezóny 2018, v jejímž průběhu obnovil tým Force India, který poté přejmenoval na Racing Point. Když se stal spolumajitelem Aston Martin, dovedl investiční tým, aby v roce 2020 převzal automobilovou značku, a stal se výkonným předsedou celého procesu, v rámci kterého Racing Point F1 Tým znovu přejmenoval, tentokrát na Aston Martin. Od roku 2021 pak pod tímto jménem závodil v týmu jeho syn Lance Stroll společně se Sebastianem Vettelem, kterého v sezóně 2023 vystřídal Fernando Alonso. 

Od té doby do týmu Stroll investoval spoustu financí, snažil se přilákat pracovníky, a vybudoval novou továrnu, která se otevřela letos ve stávajícím areálu v Silverstonu. 

Na otázku od The New York Times ohledně jeho odchodu z formule 1 odpověděl: „Nevím, odkud tato spekulace přišla. Četl jsem ji v poslední době v jednom nebo dvou článcích.”  Do sezóny 2023 vstoupil Aston Martin jako silně motivovaný a ambiciózní tým, který se na začátku jevil jako nejbližší konkurent Red Bullu. V prvních osmi závodech získal díky Alonsovi šest pódií. 

V polovině sezóny se jejich kondice zhoršila a Stroll junior zažíval vedle zkušenějšího týmového kolegy problémy. V tento moment světem formule 1 začaly kolovat zvěsti o tom, že chce Stroll svůj tým prodat. On však řekl, že jeho činy mluví za vše, a rozvrátil tyto konspirace. 

 

Neutratíte stovky milionů liber stavěním nového areálu formule 1, pokud chcete odejít. Také nenajmete 400 nových zaměstnanců, když chcete byznys opustit. Svým závazkem jsem dokázal, že by (zvěsti) nemohly být dál od pravdy. Mám zájem být většinovým akcionářem tohoto týmu na velmi, velmi dlouhou dobu, stejně je to se silničními auty. Plánuju řídit tyto společnosti mnoho, mnoho let.”

Pokud jde o najímání nových zaměstnanců, Lawrencu Strollovi se do Aston Martin povedlo přilákat několik klíčových osob, které pomohly dostat jeho tým mezi bojovníky o přední příčky v závodech. Šéf týmu Mike Krack, výkonný ředitel společnosti Martin Whitmarsh, technický ředitel Dan Fallows, a zástupce technického ředitele Eric Blandin, všichni tito lidé byli v posledních letech najati, aby situaci zlepšili. 

Nové tovární zařízení zase poskytuje Aston Martinu nejmodernější systémy k navržení monopostů pro formuli 1, a Stroll pilně hledá investory, kteří by jeho tým podpořili. Mezi nimi byla například státní ropná společnost ze Saudské Arábie, Aramco, která se stala partnery týmu v roce 2022. Nyní podepsala pětiletou smlouvu, počínaje rokem 2024, a bude jediným partnerem týmu. Stroll také vyjednal dohodu s Hondou, která bude od roku 2026 vyrábět pro Aston Martin motory.

Kromě toho, Lawrence Stroll v listopadu prodal menšinový podíl mateřské společnosti Aston Martin, AMR Holdings GP Limited americké soukromé investiční skupině Arctos Partners, to oceňuje tým na přibližně 1 miliardu dolarů. Tato dohoda pomohla zastavit spekulace ohledně odchodu Lawrence Strolla z formule 1, když krok okomentoval výkonný ředitel týmu Jeff Slack. Ten řekl, že by společnost Arctos byla tím posledním komu by se prodávalo, nikdy prý nefungují jako někdo, kdo by rozhodoval, vlastní pouze menšinové podíly. 

Stroll pro The New York Times také uvedl, že teď nehledají další investory. „Vždy chci zůstat většinovým vlastníkem, to se nikdy nezmění. Když říkám nikdy, jednou ano, ale ne v příštích deseti letech, pokud bych to měl časově vymezit. Snad to bude déle. Neomládnu, cítím se mladší, ale neomládnu. Nikam ale neodcházím.” 

Ohledně poslední investice do týmu Stroll vyjádřil pochvalu na adresu společnosti Arctos, a je přesvědčen, že pro Aston Martin budou přínosem. „Dávalo smysl vzít je mezi sebe jako menšinové vlastníky, díky tomu, co do byznysu přináší,” vysvětlil svůj postoj. „Přináší přidanou hodnotu, zejména v Americe, díky všem investicím do dalších sportovních týmů. Musí existovat určité finanční synergie (rozmisťování zdrojů, pozn. redakce) a komerčním příležitostem, které spolu můžeme organizovat skrz sponzorství, marketing, a tak dále. Takže to bylo motivací pro to, aby si koupili menšinový podíl. Mají skvělou reputaci, sídlo v Americe, a skvělé lidi, kteří mají stejnou vizi do dlouhodobé budoucnosti.”

 

Sdílejte na:
Zavřít