Saúdská Arábie chce od roku 2023 závod F1

Saúdská Arábie chce od roku 2023 závod F1

Začátkem loňského roku se u Rijádu začal stavět zábavní a obchodní komplex, jehož součástí má být také nový okruh Formule 1.

Kalendář Formule 1 by se v roce 2023 mohl dočkat nového přírůstku. O pořádání velké ceny má totiž zájem Saúdská Arábie. Přibližně 50 km od hlavního města Rijádu vzniká nový developerský projekt, jehož součástí bude také závodní okruh.

O design nové tratě se postaral bývalý závodník Alex Wurz, postavena bude podle standardů splňujících podmínky pro licenci Grade 1 od FIA, aby mohla hostit Formuli 1.

https://twitter.com/qiddiya/status/1166705168873938945?s=21

Okruh, jenž je součástí komplexu Qiddiya, má být zasazen před horskou scenérii, bude se přitom proplétat mezi jednotlivými částmi celého parku, například horskými drahami. Jedná se zároveň o dějiště dojezdu letošní dakarské rally.

”Na jedné straně je v pozadí tenhle obrovský 200-metrový útes, pak má okruh vlastně dvě zóny,” říká Mike Reininger, výkonný ředitel Qiddiya Investment Company stojící za projektem.

”Jedna zóna bude uvnitř stadionu, integrovaná ve zbytku tohoto zábavního komplexu, který budujeme. Bude se tedy jezdit mezi hotely a obchody a restauracemi, budou tady horské dráhy a atrakce, které se budou okolo tratě proplétat.”

V pátek se v dějišti kromě Wurze sešly také další hvězdy F1 – Damon Hill, David Coulthard, Nico Hülkenberg či Romain Grosjean, kteří měli možnost si dráhu virtuálně poprvé vyzkoušet.

https://twitter.com/qiddiya/status/1218112764339769344?s=21

“Design nabízí úžasná převýšení, využívá přitom fantastické místní krajiny,” řekl Wurz. “Stejně tak je trať navržena tak, aby byla výzvou pro jezdce i inženýry. A na základě našich simulačních jízd vás mohu ujistit, že to bude naprosto vzrušující zážitek jak na trati, tak mimo ni.”

Sdílejte na:
Zavřít