Robert Kubica na konci roku opustí Williams

Robert Kubica na konci roku opustí Williams

Zázrak se nekonal. Návrat Roberta Kubici neoslnil a na konci letošní sezóny ukončí spolupráci s týmem Williams.

Kubica se do Formule 1 vrátil na začátku letošního roku. Nikdo návrat polského závodníka nečekal, v roce 2011 totiž prodělal několikačetné zranění ruky a jeho návrat do královny motorsportu se zdál být nepravděpodobný.

Do Formule 1 se vrátil společně s Williamsem, pro který v roce 2018 testoval. Ačkoliv získal jediný bod, který na svém kontě britská stáj z Grove má, nedokázal svého mladšího týmového kolegu George Russella ani jednou porazit v kvalifikaci, a i v závodech pravidelně končí jako poslední.

Rozhodnutí o ukončení spolupráce bylo rozhodnutí samotného Kubicy. Jeho náhradou na příští rok může být například testovací pilot Williamsu Nicholas Latifi, který závodí ve Formuli 2. Velkou šanci má ale také Nico Hülkenberg, který letos přišel o sedačku u Renaultu a který nakonec nebude závodit ani pro Haas, s kterým byl dlouhodobě pro příští rok spojován.

Na otázku, zda si Kubica přál ve Formuli 1 zůstat, odpověděl: „Vždy říkám, že mi návrat do F1 bere energii, potřebuju spoustu času na uzdravení a přizpůsobení se. Letos jsem řekl, že cílem je zůstat v F1, ale ne za každou cenu.“

„Myslím si, že se nejdřív musím vrátit zpět do formy a opět nalézt chuť a radost ze závodění. Tahle sezóna byla velmi složitá a vyžadovala spoustu úsilí. Vrátit se po tak dlouhé době do F1 není jednoduché, zvlášť v takové situaci.“

„Nicméně chci celému týmu poděkovat za příležitost a doufám, že se jim do budoucna bude dařit,“ zakončil Kubica.

Claire Williams, šéfka druhého nejúspěšnějšího týmu v historii dle počtu pohárů konstruktérů, se nechala slyšet, že Kubicovo rozhodnutí respektuje.

„Chtěla bych Robertovi poděkovat za tvrdou práci, kterou odvedl. Jeho odchod na konci letošní sezóny respektuji. Robert byl velmi důležitým členem našeho týmu, ať už jako náhradní a testovací jezdec, tak i jako náš letošní závodní jezdec.“

„Za celý tým bych mu ráda poděkovala za jeho snahu a do budoucna mu přeji hodně štěstí.“

Před letošní GP Austrálie startoval Kubica naposledy v F1 během GP Abú Zabí 2010. Tehdy se spekulovalo, že by v roce 2012 mohl nahradit Felipeho Massu u Ferrari. Kvůli zranění ale nakonec nenastoupil ani do sezóny 2011. Ve voze F1 se opět svezl až v roce 2017 na okruhu Ricarda Torma ve Valencii. Tehdy v monopostu Lotus z roku 2012.

Sdílejte na:
Zavřít