Ricciardo se vrací domů. Bude třetím jezdcem Red Bullu

Ricciardo se vrací domů. Bude třetím jezdcem Red Bullu

Australský závodník se po čtyřech letech vrací do týmu, se kterým sklízel nejvíce úspěchů. Bude však pouze náhradníkem.

Daniel Ricciardo přišel do rakouské stáje v roce 2014 z jejich juniorky Toro Rosso, přičemž se při svém debutu uvedl ve velmi dobrém světle, když dokázal porazit čtyřnásobného šampiona Sebastiana Vettela a navíc získat pro tým jediná dvě vítězství v sezoně. Ovšem o rok později dostal za týmového kolegu Daniila Kvjata, který ho sice porazil, ale v průběhu ročníku 2016 byl nahrazen mladou puškou Maxem Verstappenem. A to byla pro Ricciarda konečná, jelikož tým začal zaměřovat především Vestappena. Avšak kvůli četným chybám, které Nizozemec vytvářel, skončil Ricciardo v konečném hodnocení před ním. V roce 2017 a 2018 už to byla jiná písnička, ve které si rodák z Perthu ani nehvízdl. Na konci sezony 2018 mu smlouva vypršela a už nebyla obnovena.

Přijal tedy novou výzvu v Renaultu, se kterým podepsal na dva roky. První rok u Francouzů byl plný odstoupení, ať už to byly technické potíže, nebo jezdecké chyby. Kromě toho jakoby se vytratilo jeho „kouzlo“ a s vozem se nedokázal příliš skamarádit. Tím, čím vynikal u Red Bullu, a to svými parádními předjížděcími manévry na brzdách, nedokázal s R.S.19 provádět, jelikož mu nedůvěřoval. Druhý rok se stájí z Enstone byl o něco lepší, když převálcoval Estebana Ocona 119:62 a získal své první vítězství od VC Monaka 2018 a první triumf Renaultu od VC Malajsie 2011. Přesto se s týmem na konci sezony rozloučil a odešel k McLarenu.

Návrat ztraceného syna

Vedení týmu mělo od Daniela velká očekávání, která však nebyla naplněna a kromě pár záblesků – zejména vítězství na italské Monze v roce 2021 – za parťákem Landem Norrisem značně zaostával. Tradiční stáj z Wokingu se rozhodla s Ricciardem předčasně ukončit spolupráci. Pro Ricciarda však už nikde nezbylo místo a nabídku Haasu údajně odmítl.

Začaly se však rojit spekulace, že by se mohl stát třetím jezdcem Red Bullu, což omylem nepřímo potvrdil v Abú Zabí týmový poradce Helmut Marko. Jeho tvrzení ovšem okamžitě vyvrátil šéf stáje Christian Horner se slovy, že ještě nic není potvrzeno a vše záleží hlavně na Ricciardovi.

Přesto bylo Ricciardovo jméno s Red Bullem nadále spojováno a dnes konečně došlo k rozklíčování celé hádanky: Ricciardo se oficiálně vrací domů.

„Úsměv mluví za vše. Jsem opravdu nadšený, že se vrátím domů do Red Bullu jako jejich třetí jezdec v roce 2023. Už teď mám mnoho vzpomínek na doby, které jsem tu strávil, avšak přivítání od Christiana (Hornera), Helmuta (Marka) a celého týmu je něco, čeho si upřímně vážím,“ září Australan a vysvětluje, proč nabídku přijal: „Pro mě osobně je schopnost přispívat a být obklopen nejlepším týmem v F1 nesmírně přitažlivá a zároveň mi to dá nějaký čas na dobití energie a opětovné soustředění. Nemůžu se dočkat, až budu s týmem a podpořím práci na simulátoru, při testování a při komerčních aktivitách. Pusťme se do toho!“

„Je skvělé mít Daniela zpátky v rodině Red Bullu. Má obrovský talent a brilantní charakter. Vím, že celá továrna je nadšená, že ho může přivítat doma. Rolí testovacího a třetího jezdce nám dá Daniel šanci na diverzifikaci, bude pomáhat při vývoji vozu díky svým zkušenostem a znalostem o tom, co je potřeba k úspěchu v F1. Jsme velmi potěšeni, že můžeme znovu pracovat s Danielem a těšíme se na vše, co týmu přinese v roce 2023,“ řekl v oficiálním prohlášení Horner.

Sdílejte na:
Zavřít