Reverzní rošt opět na stole? Snad příští rok, říká Brawn

Ačkoliv letos návrh alternativních závodních víkendů nevyšel, Ross Brawn se nevzdává. Podle něj se jedná o jednu z možností pro příští sezónu, tentokrát nebude vyžadován souhlas většiny.

V letošní sezóně nás čekají minimálně dva závodní víkendy na stejném okruhu. FIA se společně s vedením F1 snažila prosadit návrh, který by druhé závody zatraktivnil. Místo kvalifikace by se jel 30minutový závod, jehož výsledky by v opačném sledu určily pořadí na startu nedělního závodu.

Devět z deseti týmů bylo pro nebo se k situaci nevyjádřilo, Mercedes ale návrh zablokoval. Pro schválení byl potřeba souhlas všech týmů.

Příští rok dojde ke změně ve struktuře hlasování o pravidlech F1, souhlas všech již nebude vyžadován. Stačit by tak měla většina.

Podle šéfa motorsportu F1 Rosse Brawna zůstává návrh reverzního roštu na stole. Po dvou neúspěšných kampaních (poprvé byl návrh zamítnut na konci loňského roku) se tak Brawn bude řídit pořekadlem „do třetice všeho dobrého“.

„Reverzní rošt je pro příští rok na stole,“ oznámil Brawn.

Kromě reverzního roštu letos neprošel další návrh. Formule 1 chtěla dočasně vrátit pravidlo, které by mazalo několik nejhorších výsledků roku – v jiném slova smyslu by docházelo k odečítání bodů.

Tento systém ve formuli 1 existoval v letech 1950 až 1990, v roce 1988 dokonce zasáhl do souboje o mistrovský titul. Celkově získal více bodů Alain Prost, titul ale vybojoval Ayrton Senna. V součtu totiž Sennových 11 nejlepších výsledků vyneslo více bodů než Prostových 11.

Pravidlo mělo umožnit některým týmům odstoupit ze závodu, pokud by to zdravotní stav jezdců nebo klíčových členů týmu vyžadoval. Návrh byl nakonec zamítnut, jelikož by mohlo docházet k intrikaření.

„V jednu chvíli jsme mluvili o návrhu, že za současných podmínek odečteme body za jeden nebo dva závody,“ vysvětlil Brawn. „Problém byl v tom, že by toho některé týmy mohly zneužít.“

„Týmy by si mohly říct, že na téhle trati není zisk bodů pravděpodobný, že by s tím měly problém, tak by se rozhodly ze závodu odstoupit.“

„To by pro formuli 1 nebylo dobré. V tomto případě existuje spoustu podobných scénářů, které by mohly týmy využít, pokud by tu ta možnost byla. Proto jsme se rozhodli, že bude lepší, když se budou započítávat všechny výsledky.“

Paradoxní je, že se Brawn o podobných intrikách nezmiňuje v případě reverzního roštu. V kvalifikačním závodě může jezdec úmyslně zpomalit, čímž by se posunul startovním roštem vzhůru v nedělním závodě.