Recenze Formula 1: Drive to survive

Recenze Formula 1: Drive to survive

Na streamovací službě Netflix vyšel desetidílný dokument, který ukazuje pro fanouška skryté zákulisní děje sezóny 2018. Stojí se na seriál podívat?

Hned na začátku musím zklamat fanoušky Mercedesu a Ferrari, kteří se těší na zákulisní informace ze souboje o mistrovský titul. Oba zmíněné týmy odmítly spolupráci s Netflixem a proto se dokument na souboj o titul nezaměřuje. A co vlastně ukáže?

Seriál odhalí fanouškům někdy „zapomenuté příběhy sezóny 2018“ jako problémy Romaina Grosjeana, boj Estebana Ocona o získání sedačky, rozhodování Daniela Ricciarda a mnoho dalšího. Každý díl trvá zhruba čtyřicet minut a zaměřuje se vždy na jiné téma v průběhu sezóny. Všechno umocňuje fakt, že každý díl je vždy doplněn rozhovory s aktéry dané události. Zároveň svými poznatky přispěli novináři Will Buxton a Chris Medland.

Fanoušek, který sledoval sezónu, většinou ví, jak jednotlivé příběhy dopadnou. Je vidět, že autoři se znalostmi fanouška počítají a nemají za cíl ukazovat na kterém místě dojel určitý jezdec. Místo toho ukážou věci, které se normálně nedostanou na veřejnost, jako důvody, proč Red Bull ukončil spolupráci s Renaultem a následné popichování obou šéfů.

První díl začne v Austrálii, kde se u týmu Haas tvoří senzace na nejlepší výsledek v jejich dosavadní historii a po zastávkách v boxech je vše ztraceno. Kdo udělal chybu? V dalších dílech se fanoušek podívá do garáží McLarenu, který si snaží udržet za každou cenu Fernanda Alonsa. Williams, který má problémy s výkonností nebo tehdejší Force India a její problémy, jak ukočírovat dvojici Sergio Pérez – Esteban Ocon a přitom se dostat z finančních problémů. Jeden z dílů je věnovaný nové nastupující generaci pilotů v podobě Pierra Gaslyho, Charlese Leclerca nebo Estebana Ocona. Předposlední díl ukáže emoce, které zažívají Haas a Renault při boji o čtvrté místo v Poháru konstruktérů a nejlepší tým „ze zbytku pole“ může být jen jeden. Závěrečný díl shrne vše až do Abú Zabí včetně rozloučení Fernanda Alonsa s Formulí 1. Zároveň je ukázáno, že týmy si neodpočinou ani na konci roku, kdy okamžitě přemýšlí o nové sezóně.

Osobně se mi nejvíce líbily rozhovory s Danielem Ricciardem, který vysvětlil své rozhodnutí, proč upřednostnil Renault před Red Bullem. Některé věci jsou fanouškovi dovysvětleny a detaily, které za normálních okolností zůstanou skryty, jsou odhaleny. Příkladem může být Singapur, kde Marcus Ericsson potřebuje zajet dobrý výsledek, aby si udržel závodní sedačku. O dva týdny později je oznámeno, že za Sauber bude v sezóně 2019 jezdit Kimi Räikkönen a Antonio Giovinazzi…

A jak zní tedy odpověď? Seriál můžu jenom doporučit a doufám, že se dočkáme pokračování, jak vedení F1 slíbilo. Bohužel dokument je pouze v angličtině, němčině nebo polštině. Jelikož Netflix začal lokalizovat obsah i pro české/slovenské předplatitele, je možné, že v budoucnosti přibudou i české titulky.

Pokud nemáte předplacený Netflix, máte i přesto možnost desetidílnou sérii shlédnout. Netflix nabízí svůj obsah zdarma na vyzkoušení po dobu třiceti dní – odkaz na Netflix.

Edit:
Netflix přidal ke všem epizodám české titulky.

Sdílejte na:
Zavřít