Prost prohlásil, že je naprosto nedoceněný oproti jiným

Prost prohlásil, že je naprosto nedoceněný oproti jiným

Čtyřnásobný mistr světa formule 1 Alain Prost přišel s odvážným tvrzením o tom, jak je vnímán a prohlásil, že je ve srovnání s ostatními jezdci „naprosto nedoceněný“. Podle něj lidé zapomínají na celou jeho úspěšnou kariéru a vyhází jen z porovnání proti Ayrtonu Sennovi.

Alain Prost získal v letech 1985, 1986 a 1989 mistrovský titul v barvách McLarenu a v roce 1993 přidal do sbírky čtvrtý titul s Williamsem. Jeho působení u týmu z Grove přišlo po roční přestávce v roce 1992 a sezóna 1993 byla jeho poslední před odchodem do důchodu. Pro sezónu 1994 si jeho sedačku uzmul jeho dlouholetý rival a bývalý týmový kolega Ayrton Senna.

Díky svému vykalkulovanému přístupu k závodům získal Prost přezdívku „Profesor“. Domnívá se však, že celkové mínění lidí o jeho kariéře zatemnilo srovnávání se Sennou.

„Někdy se ptám sám sebe, jak si mě budou pamatovat. Zní to jako vtip, ale jsem naprosto nedoceněný! Já to vím. Je mi to jasné. Nevím proč, ale je to určitým způsobem moje značka. Vypadá to, že to tak zůstane navždy, je to součást historie. Podívejte se na mé další týmové kolegy: (John) Watson, (Rene) Arnoux, (Eddie) Cheever, Niki (Lauda – pozn.red.), Keke (Rosberg – pozn. red.), Stefan (Johansson – pozn. red.), Nigel (Mansell – pozn. red.), Jean (Alesi – pozn. red.) a Damon (Hill – pozn. red.). Nikdo o nich nemluví. Měl jsem pět mistrů světa za týmové kolegy, takže je to trochu škoda. Ale je to tak, jak to je. Dnes máte sociální sítě a všichni se vrací k videím našich soubojů. Někdy tomu nerozumím. Moje kariéra netrvala jen dva nebo tři roky,“ řekl Prost magazínu MotorSport.

Senna a Prost byli týmovými kolegy v letech 1988 a 1989, přičemž Brazilec v jejich první společné sezóně u McLarenu vyhrál šampionát. Francouz zvítězil po kontroverzní Velké ceně Japonska na Suzuce o rok později, ale je více než pravděpodobné, že by titul zpečetil i ve finále sezóny v Adelaide.

V roce 1990 francouzský jezdec odešel z dusné atmosféry v McLarenu a přešel do Ferrari. V souboji o mistrovský titul znovu rozhodl závod na Suzuce, kdy Prost přišel o titul po tom, co ho brazilský jezdec kontroverzním způsobem vyřadil ze závodu.

Francouz přiznává, že po celou dobu jejich společného působení v týmu měl Brazilec v kvalifikacích navrch, ale je přesvědčený, že v závodních podmínkách tomu tak nebylo.

„Musím říct, že někdy na mě udělal dojem v kvalifikaci, už si přesně nevzpomínám, kdy to bylo. V závodních podmínkách nikdy. Nikdy. V závodních podmínkách, v zahřívacím kole, jsem byl po většinu času rychlejší já,“ dodal čtyřnásobný mistr světa.

Sdílejte na:
Zavřít