Proč Norris nedostal penalizaci za brzký start v Džiddě

Proč Norris nedostal penalizaci za brzký start v Džiddě

Závodní stevardi FIA vysvětlili, proč nebyl jezdec McLarenu Lando Norris potrestán za dřívější start při Velké ceně Saúdské Arábie formule 1. Jeho pohyb nezachytil snímač zabudovaný ve voze a manévr tak zůstal v mezích tolerance.

Lando Norris startoval v Saúdské Arábii z šestého místa. Dřív, než se zhaslo všech pět červených světel, vyrazil vpřed, protože předčasně uvolnil spojku, ale rychle se ve svém startovním boxu zastavil. Norrisův pohyb okamžitě ohlásil do týmového rádia George Russell z Mercedesu, který startoval vedle něj ze sedmého místa.

Ačkoli se očekávalo, že Norris dostane trest, stevardi se rozhodli nepodniknout žádné další kroky poté, co se ukázalo, že Norrisův pohyb neaktivoval snímač FIA. Stevardi vysvětlili, že tento standardní snímač je jediným platným parametrem pro určení, zda se vůz rozjel předčasně, či nikoli. A protože Norrisův malý pohyb vpřed zůstal v rámci tolerancí, Brit vyvázl bez trestu.

„Stevardi prověřili údaje z polohovacího/řadicího systému a videozáznamu a zjistili, že videozáznam ukazuje, že vůz 4 se pohnul před vydáním startovního signálu,“ uvádí se v prohlášení stevardů. „Nicméně snímač schválený a dodaný FIA, kterým byl vůz vybaven, neindikoval start. Článek 48.1 a) Sportovních předpisů formule 1 jasně říká, že posouzení, zda došlo ke skokovému startu, se provádí podle snímače, který skokový start neukázal. Za těchto okolností jsme nepodnikli žádná další opatření.“

Když se Sky Sports F1 Norrise na incident zeptala, odpověděl: „Nevím, co se stalo, stalo se to tak rychle. Chvíli jsem jel, pak jsem zkusil zastavit a pak jsem jel znovu. Ale celkově jsem prohrál. Nic jsem tím nezískal.“

Pro Norrisův únik před trestem v Džiddě existují precedenty a nejedná se ani zdaleka o první případ. Valtteri Bottas byl již dříve zbaven penalizace za takzvaný přeskočený start ve Velké ceně Maďarska 2020. O rok dříve podobně unikl trestu v Japonsku Sebastian Vettel z Ferrari.

Norris nakonec skončil osmý poté, co se mu nevyplatilo rozhodnutí zůstat na trati při brzkém safety caru a rozdělit si strategii s týmovým kolegou Oscarem Piastrim.

Sdílejte na:
Zavřít