Proč může být trest pro Norrise od FIA nespravedlivý

Proč může být trest pro Norrise od FIA nespravedlivý

Sportovní komisaři potrestali Landa Norrise, protože při přerušení kvalifikace nezajel ihned do boxů. Pilot McLarenu s poklesem o tři místa na startovním roštu nesouhlasí.

Britskému pilotovi se zdá trest velmi přehnaný. Sportovní komisaři by podle jeho slov měli projevit více empatie a podívat se na věc z pohledu jezdce.

Není pochyb o tom, že Norris porušil předpisy spojené s červenou vlajkou. Po signalizaci by se měl pilot co nejdříve vrátit do boxů, pokud mu to situace dovolí. Zde došlo k matoucímu týmovému rádiu, kdy byl pilot McLarenu upozorněn, aby se vrátil do boxů. Ten ovšem vyhodnotil situaci tak, že měl vysokou rychlost a byl příliš blízko boxové uličce, aby do ní bezpečně vjel.

Oproti jiným tratím se do boxů v Baku najíždí relativně rychle, přesto se Norris rozhodl, že bude bezpečnější, když udělá ještě jedno pomalejší kolo.

Tento argument vzali sportovní komisaři do úvahy a projevili zde určitou míru shovívavosti. Proto Lando Norris poklesl na startovním roštu pouze o 3 místa. Standartní penalizace za takový přestupek je 5 míst.

Něco podobného se stalo i v Imole. Kimi Räikkönen obdržel trest poté, co se mu po roztočení nepodařilo získat zpět pozici za safety carem, přičemž tým věřil, že v mokrých podmínkách je bezpečnější zůstat potenciálně s maršály na trati.

FIA udělala za poslední roky velké pokroky v bezpečnosti. Možná je teda na čase upravit některé předpisy, aby se změny doplňovaly.

 

Sdílejte na:
Zavřít