Proč FIA zrušila penalizaci pro Fernanda Alonsa?

Proč FIA zrušila penalizaci pro Fernanda Alonsa?

Fernando Alonso nakonec přece jen skončil na třetím místě letošní Velké ceny Saudské Arábie. FIA přehodnotila předchozí rozhodnutí a Španělovi tak jeho jubilejní sté pódiové umístění zůstalo, čímž se připojil k velmi exkluzivní skupině jezdců. Proč se tak stalo?

Poté, co bylo Alonsovi odebráno jubilejní sté umístění na stupních vítězů, Aston Martin požádal o právo na přezkoumání, načež byl trest pro jeho jezdce zrušen.

Komisaři vysvětlili, že byl rozebrán zápis z posledního zasedání SAC a videozáznam 7 různých případů, během kterých se hever dotkl vozů, které již také byly v procesu odpykávání trestu stejně jako Aston Martin s číslem 14. V případě těchto monopostů však nedošlo k penalizaci za špatně odpykaný trest.

FIA se s týmy dříve dohodla, že jakýkoliv dotek vozu během odpykávání trestu se rovná práci na něm. Aston Martin to napadl s tím, že žádná dohoda, ze které by jasně vyplývalo, že dotek heverem znamená automaticky práci na monopostu, neexistuje.

FIA dala britské automobilce za pravdu. „Po přezkoumání nových důkazů jsme dospěli k závěru, že neexistuje žádná jasná dohoda, která by potvrzovala, že se týmy shodly na tom, že dotknutí se auta heverem znamená pracovat na něm. Na základě toho jsme zrušili penalizaci pro vůz číslo 14.“

Alonso se ziskem třetího místa na okruhu v Džiddě stal šestým pilotem v historii, kterému se podařilo získat 100 pódiových umístění. Na prvním místě tohoto seznamu je současný rival Španěla Lewis Hamilton, který jich má u svého jména zapsaných 191. Následuje Michael Schumacher – 155, Sebastian Vettel – 122, Alain Prost – 106 a Kimi Raikkonen – 103.

Sdílejte na:
Zavřít