Preview VC Velké Británie: McLaren a Williams se speciálním lakováním

Preview VC Velké Británie: McLaren a Williams se speciálním lakováním

11. podnik sezony bude hosit tradiční okruh ve Velké Británíí, domovině tří týmů a tří jezdců, přičemž McLaren a Williams pojedou se speciálním lakováním. U stáje z Wokingu se očekává díky novým upgradům další zlepšení a zejména Norris bude chcít navázat na povedený vikend v Rakousku.

Velká cena Velké Británie je nedílnou součástí kalendáře již od začátku celého šampionátu, a to od roku 1950. Avšak závod se nekonal pouze na Silverstone. Mezi lety 1955-1960 se střídal s Aintree, posléze se dva roky závodilo pouze v Aintree. Následujících 23 let se zase závodilo střídavě v Silverstone a Brands Hatch . Na okruhu nacházejícího se v oblasti Northamptonshire se pravidelně závodí až od roku 1987.

Trať byla vybudovaná v areálu bývalého vojenského letiště, které sloužilo během druhé světové války jako letecká základna pro britské a americké bombardéry. Díky několika motoristickým nadšencům základna nezanikla, jelikož tam našli ideální prostory pro závodní okruh.

Nejúspěšnějším pilotem je domácí hrdina Lewis Hamilton, který má na svém kontě osm triumfů, o tři méně mají pak krajan Jim Clark a Alain Prost. Ze současného startovního pole kromě Hamiltona zvítězil víckrát než jednou Sebastian Vettel a Fernando Alonso.

Nejlépe se dařilo mezi týmy Ferrari, jež nasbíralo 16 vítězství, 14 jich má domácí McLaren a o čtyři méně další tamní tým Williams.

Co na jezdce čeká?

Aktuální specifikace trati je dlouhá 5,9 kilometrů a čítá 18 zatáček, které jsou ultra rychlé, jako je komplex Maggots/Backetts nebo Abbey a Copse. Proto budou relativně hodně zatěžovány pneumatiky, zejména levá přední guma, jelikož se jede ve směru hodinových ručiček. Jezdci budou moci využít DRS dvakrát, a to mezi pátou a šestou zatáčkou a zatáčkami 14/15.

 

Great_Britain_Circuit.png

Pirelli přiveze na Silverstone specifikace C1-C3. Tento okruh je jedním z nejnáročnějších, zejména na přední levou pneumatiku, která se musí vypořádat s velkým zatížením v osmi různých zatáčkách.

11-GB23-Preview-EN

Williams a McLaren se speciálním lakováním

McLaren se částečně vrací ke kořenům. Papayové zbarvení doplní tradiční stříbrná barva, která byla k vidění na monopstech mezi lety 1997-2017. Zároveň kola budou nést barvy sponzora Google Chrome.

Williams slaví svou 800. Velkou cenu na domácí půdě designem, který vybrali fanoušci.

Domácí trio v čele se sedminásobným mistrem

Britští fanoušci mají na startovním roštu hned tři zástupce, a z toho dva jezdí pro Mercedes – Lewis Hamilton a George Russell. Forma týmu z Brackley je však jak na houpačce. Zatímco v Kanadě měl tempo, tak v posledním závodě v Rakousku to byl propadák. Proto doufají v opětné zlepšení. V dobrém světle se chce pochopitelně ukázat také Aston Martin a Williams, avšak nebude to jednoduché, jelikož zejména zelené vozy zaznamenaly propad výkonů oproti začátku sezony.

Naopak favoritem zůstává dominantní Red Bull v čele s Verstappenem, který má na kontě už sedm triumfů, z toho pět jich získal v řadě.

Pátek 7.7. 1. trénink 13:30-14:30
2. trénink 17:00-18:00
Sobota 8.7. 3. trénink 12:30-13:30
kvalifikace 16:00-17:00
Neděle 9.7. závod 15:00

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Barbora Goldmannová)
Sdílejte na:
Zavřít