Preview VC Velké Británie: Britské trio bude chtít zazářit

Preview VC Velké Británie: Britské trio bude chtít zazářit

Domácí velká cena na Silverstone čeká hned tři piloty. Zatímco George Russell se bude snažit navázat na nečekaný triumf z Rakouska, tak Lando Norris si bude chtít spravit chuť po nezaviněném vypadnutí a ztrátě potenciálního vítězství. Nicméně jako mírný favorit jede do Velké Británie Red Bull s Maxem Verstappenem.

Velká cena Velké Británie je nedílnou součástí kalendáře již od začátku celého šampionátu, a to od roku 1950. Avšak závod se nekonal pouze na Silverstone. Mezi lety 1955-1960 se střídal s Aintree, posléze se dva roky závodilo pouze v Aintree. Následujících 23 let se zase závodilo střídavě v Silverstone a Brands Hatch . Na okruhu nacházejícího se v oblasti Northamptonshire se pravidelně závodí až od roku 1987.

Trať byla vybudovaná v areálu bývalého vojenského letiště, které sloužilo během druhé světové války jako letecká základna pro britské a americké bombardéry. Díky několika motoristickým nadšencům základna nezanikla, jelikož tam našli ideální prostory pro závodní okruh.

Nejúspěšnějším pilotem je domácí hrdina Lewis Hamilton, který má na svém kontě osm triumfů, o tři méně mají pak krajan Jim Clark a Alain Prost. Ze současného startovního pole kromě Hamiltona zvítězil víckrát než jednou Fernando Alonso.

Nejlépe se dařilo mezi týmy Ferrari, jež nasbíralo 18 vítězství, 14 jich má domácí McLaren a o čtyři méně další tamní tým Williams.

Co na jezdce čeká?

Aktuální specifikace trati je dlouhá 5,9 kilometrů a čítá 18 zatáček, které jsou ultra rychlé, jako je komplex Maggots, Backetts a Chapel nebo Abbey a Copse. Proto budou relativně hodně zatěžovány pneumatiky, zejména levá přední guma, jelikož se jede ve směru hodinových ručiček. Jezdci budou moci využít DRS dvakrát, a to mezi pátou a šestou zatáčkou a zatáčkami 14/15.

 

Great_Britain_Circuit.png

Pirelli přiveze na Silverstone nejtvrdší kombinaci specifikací C1-C3. Tento okruh je jedním z nejnáročnějších, zejména na přední levou pneumatiku, která se musí vypořádat s velkým zatížením v osmi různých zatáčkách.

12-GB-Preview-EN

Williams se speciálním livery jako poděkování svým zaměstnancům

Stáj z Wantage si pro domácí podnik připravila speciální lakování. Na zadní části vozu je britská vlajka, složená ze jmen všech 1005 členů týmů.

Williams nasadí do první tréninku nováčka. Do vozu Logana Sargeanta se posadí Franco Colapinto. Argentinec aktuálně závodí ve formuli 2 za tým MP Motorsport. S jedním triumfem ve sprintu v Imole a dvěma druhými místy z Barcelony a Red Bull Ringu mu patří průběžné páté místo v šampionátu jezdců.

Kromě tradiční britské stáje se na bývalém letišti představí s prvním ze tří jednorázových designů také Red Bull. Fanoušci mají v rámci ‚REBL CSTMS‘ k dispozici konfigurátor s výběrem několika barev, vzorů a přednastavených vzhledů. Vítězem se stal thajský fanoušek Chalaj Suvanish. Jestli vám jeho výtvor připomíná „camo“ livery z předsezónních testů v roce 2015, tak nejste na omylu. Tvůrce se skutečně inspiroval tímto počinem.

 

Domácí závod pro vítěze a smolaře z Rakouska

Před domácím publikem nastoupí hned tři závodníci, přičemž největší šanci na vítězství má pravděpodobně Lando Norris, jehož McLaren v posledních několika závodech naprosto letěl. Nesmírná rychlost zaskočila Red Bull s Vestappenem natolik, že to ve Spielbergu dopadlo nejhůř jak mohlo. Nizozemec nevydržel Norissův nápor a pár kol před koncem došlo ke kolizi, která znamenala pro Norrise konečnou. Přesto ale na pódiu zazněla britská hymna. Z nastalé situace profitoval George Russell a dojel si pro první letošní triumf. Jeho týmový kolega a krajan Lewis Hamilton skončil čtvrtý. Avšak nesmí se zapomínat na fakt, že na tamní trať je přeborníkem právě poslední jmenovaný.

První trénink plný nováčků

Kromě Colapinta ve Williamsu se znovu posadí do monopostu formule 1 Oliver Bearman, který si vypůjčí haas Kevina Magnussena. Mladý Brit je hlavním kandidátem na sedačku pro příští rok. Údajně už by měl mít podepsanou víceletou smlouvu, což by se mělo během dnešního dne potvrdit.

Alpine vyzkouší Jacka Doohana po boku Estebana Ocona. Doohan už jezdil ve volném tréninku v Montrealu, kde však odjel pouze několik instalačních kol. Stejně jako Bearman i australský závodník, který usiluje o místo vedle Gaslyho.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený SvětFormule.cz (@svetformule)

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Barbora Goldmannová)
Sdílejte na:
Zavřít