Preview VC Španělska: Získá Alonso doma své 33. vítězství?

Preview VC Španělska: Získá Alonso doma své 33. vítězství?

Sedmý závod sezony hostí okruh v Barceloně, který bude domácím podnikem pro Fernanda Alonsa a Carlose Sainze. Týmy obou jedzců přivezou nová vylepšení, úpravou prošla také trať.

Okruh v Katalánsku je jedním z nejstarších okruhů vůbec. První velká cena Španělska se konala již v roce 1913, avšak tehdy se jednalo o závody cestovních vozů, které se konaly na 300 km dlouhém silničním okruhu v Guadarramě. Až o 10 let později se konal podnik, který nesl oficiální název Velká cena Španělska, jež vyhrál na dvoukilometrovém oválu Stiges-Terramar Albert Divo v Sunbeamu.

Ovšem nám známá trať byla vybudovaná až v roce 1991 coby součást developerského programu olympijských her v Barceloně. Základní kámen byl položen v roce 1989 a o dva roky později se zde konal první závod, a to španělského šampionátu cestovních vozů. O dva týdny později se pak konala premiérová velká cena formule 1, kterou zpestřili konečným sprintem k šachovnicové vlajce Nigel Mansell a Ayrton Senna. Z vítězství se tehdy radoval právě Mansell.

Od téhož roku je Velká cena Španělska v Katalánsku nedílnou součástí kalendáře. Letos se zde pojede již po 53. Nejúspěšnějším jezdcem je Michael Schumacher a ze současných pilotů Lewis Hamilton, přičemž oba mají po šesti triumfech. Prvním a zatím i posledním Španělem, který stál na stupínku nejvyšším před domácím publikem, je Fernando Alonso. Rodák z Madridu vyhrál dvakrát, a to v letech 2006 a 2013.

Co na jezdce čeká?

Pro letošní rok byla odstraněna legendární šikana před poslední zatáčkou. Formule 1 se tak vrací k jednodušší a delší variantě, která se využívala do roku 2006.

Jezdci budou muset absolvovat 66 kol na 4,6 kilometrů dlouhé trati čítající celkem 14 zatáček, jež jsou kombinací vysokorychlostních a pomalých zatáček. DRS pak budou moci využít na rovince mezi 9. a 10. zatáčkou a na cílové rovince.

Spain_Circuit.png

Pirelli přiveze do Barcelony specifikace gum C1-C3. Po odstranění šikany bude poslední sektor plynulý a nebude tak náročný na pneumatiky. Zatímco levotočivé zatáčky jsou zpravidla pomalé, tak pravotočivé se jedou na plný plyn.

08-ES23-Preview-EN

Získá Alonso své 33. vítězství?

Jak Ferrari, ve kterém jezdí další domácí hrdina Carlos Sainz, tak i Aston Martin nasadí upgrady, takže se očekává zlepšení výkonu. Alonso naposledy vyhrál před deseti lety, symbolicky právě před domácím publikem. Ovšem 33. triumf už měl nadosah v Monaku, jenže tam ho o teoretický boj o vítězství připravila chybná komunikace uvnitř týmu, když si jel Španěl pro novou sadu pneumatik.

Favoritem však zůstává Red Bull v čele s Maxem Verstappenem, který tuto sezonu jede svou vlastní ligu. Jeho týmový kolega Sergio Pérez si bude chtít po zpackané Velké ceně Monaka napravit reputaci a Alpine naopak navázat na Oconův úspěch.

Pátek 2.6. 1. trénink 13:30-14:30
2. trénink 17:00-18:00
Sobota 3.6. 3. trénink 12:30-13:30
kvalifikace 16:00-17:00
Neděle 4.6. závod 15:00

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Barbora Goldmannová)
Sdílejte na:
Zavřít