Preview VC Saúdské Arábie: Bude Aston Martin opět černým koněm?

Preview VC Saúdské Arábie: Bude Aston Martin opět černým koněm?

Pro druhý podnik sezony formule 1 zavítá do saudskoarabské Džiddy. Předpokládá se, že Red Bull si opět pojede svůj závod. Nicméně za nimi to bude zajímavé. Aston Martin si bude chtít ubránit druhé místo v konstruktérech a Fernando Alonso mezi jezdci, ale Ferrari a Mercedes jim to neusnadní. V Bahrajnu velmi silně vypadal ve středu pole Williams, naopak McLaren musí zabrat.

Džidda je nejbohatším městem Blízkého východu a zároveň druhým největším městem po hlavním městě Rijádu, na jehož předměstí se konají závody elektrického šampionátu monopostů, formule E. Pro letošní rok vedení královny motorsportu naplánovalo závod na zbrusu novém okruhu Džiddah, který navrhl architekt okruhů F1 Hermann Tilke společně se synem Carstenem.

Co na jezdce čeká?

Letos prošla trať dalšími úpravami. Byly přidány zpomalovací pásy v únikových zónách a přemístěny zdi v zatáčkách 8 a 10 pro zlepšení výhledu při vjezdu do zatáčky a ve 23. byly upraveny, aby byla pomalejší.

Závod je vypsán na 50 kol, přičemž délka okruhu je 6.174 km. Na závodníky čeká 27 zatáček pod umělým osvětlením. DRS budou moci aktivovat hned třikrát, a to za 17., před 22. zatáčkou a na cílové rovnice. Jezdci budou dosahovat průměrné rychlosti 250 km/h. Přesto, že má trať 27 zatáček, tak je nejrychlejší městskou tratí v kalendáři, neboť většinu z nich lze projet s plynem na podlaze.

DRS budou moci jezdci využít třikrát, a to na cílové rovince, mezi 19-21 zatáčkou a v sekci zatáček 25-27.

Saudi_Arabia_Circuit.png

Pirelli zvolilo pro Džiddu zlatou střední cestu, přičemž C2 bude bíle označená sada, C3 žlutá a C4 nejměkčí červená sada. Opotřebení gum může ovlivňovat všudypřítomný písek na asfaltu.

02-SA23-Preview-EN

Kdo s koho?

Do Džiddy jede Red Bull coby lídr šampionátu s 20bodovým náskokem na druhý Aston Martin. Ferrari musí zabrat, jelikož z Bahrajnu odjeli po selhání motoru v Leclercově vozu s pouhými 12 body za Sainzovo čtvrté místo. Na spolehlivosti a rychlosti musí zapracovat McLaren, který zažil naprosto hororový víkend bez bodu, stejně na tom je však i AlphaTauri a Haas.

Pátek 17.3. 1. trénink 14:30-15-30
2. trénink 18:00-19:00
Sobota 18.3 3.trénink 14:30-15:30
kvalifikace 18:00-19:00
Neděle 19.3 závod 18:00

Zdroje článku:

Redakce SvětFormule.cz (Barbora Goldmannová)
Sdílejte na:
Zavřít